Účinnost a nasazení antibiotik lze kdykoliv konzultovat

Aby antibiotika fungovala, musí být předepsána správně. Vhodnou antibiotickou léčbu může každý lékař konzultovat s odborníkem v antibiotickém středisku Laboratoří Agel v Ostravě. Zájem o konzultace meziročně vzrostl o čtvrtinu. Poskytují je sedm dní v týdnu bez ohledu na denní dobu.

Hlavním záměrem střediska je nabízet pacientům rychlejší laboratorní výsledky, poskytovat lékařům odborné konzultace a také zajišťovat monitorování rezistence na antibiotika či jejich schvalování k léčbě.

„Nárůst počtu konzultací i počtu zkoumaných vzorků je známkou zlepšování komunikace mezi ošetřujícími lékaři a pracovníky laboratoře. Díky tomu dochází i ke vhodnějšímu výběru jednotlivých antibiotik pro cílenou terapii u konkrétních pacientů, zejména po těžkých operačních výkonech a s vážnými onemocněními,“ vysvětlila mikrobioložka Hana Bílková Fránková.

Podstatou práce antibiotického střediska je přitom komplexnost služeb, vysoce odborný přístup personálu a maximálně moderní vybavení. „Každý vzorek vyšetřujeme mozaikou metod, tak abychom zjistili potenciální patogenní agens – tedy to, co je příčinou potíží pacienta. Testování citlivosti na antibiotika, odborná interpretace výsledků a konzultace k terapii pak celý proces uzavírají,“ popsala Bílková Fránková.

Rychlé a přesné analýzy přitom laboratoře mohou nabízet zejména díky moderním technologiím, jakými jsou například hmotnostní spektrometr, analyzátor, který vedle identifikací stanovuje také citlivosti na antibiotika, nebo speciální rozplňovač, který umožnuje stanovení citlivosti k jakýmkoli antibiotikům. V sérologické a molekulárně biologické laboratoři to jsou pak moderní a rychlé analyzátory, včetně kamery pro čtení immunoblotů.

Ostravské antibiotické středisko přitom není v rámci skupiny Agel jediné. Antibiotické centrum funguje také v Novém Jičíně, Šternberku, Přerově či Prostějově. Všechna pracoviště jsou elektronicky propojena a každý z konzultantů vidí výsledky všech laboratoří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *