Zlínské lineární urychlovače poznalo 706 pacientů

Téměř devět tisíc onkologických pacientů prošlo loni zlínskou Krajskou nemocnicí T. Bati z toho radiační onkologií 1335 pacientů a 706 jich muselo absolvovat radioterapii. K ní nemocnice používá už dva lineární urychlovače.

„Onkologicky nemocných pacientů stále přibývá. Například loni bylo v ambulancích radiační onkologie vyšetřeno přes šest set nových pacientů. Výrazně nám tedy pomohlo pořízení druhého urychlovače. Oba přístroje teď tvoří dvojici, která umožňuje v případě plánované odstávky nebo poruchy jednoho z nich pokračovat v léčbě pacienta bez přerušení, což je důležité,“ řekl primář onkologického oddělení Milan Kohoutek.

Nový z urychlovačů po další technické úpravě umožňuje i zavedení metody stereotaktické radioterapie. „Umožní ještě přesnější zaměření nádoru a aplikaci vyšší jednotlivé dávky záření bez poškození okolních tkání,“ objasnil Kohoutek. Kvalitu plánování radioterapie podle něj výrazně zlepšilo také pořízení nového PET/CT přístroje v oddělení nukleární medicíny.

Nový plánovací systém podle primáře Kohoutka do budoucna umožní adaptaci obou urychlovačů tak, aby bylo v průběhu radioterapie na oblast hrudníku zohledněno dýchání. Znamená to ozařování například jen v nádechu nebo jen ve výdechu.

Zlínské onkologické oddělení se může srovnávat s nejvyspělejšími onkocentry v Evropě. V oddělení radiační onkologie se léčí pacienti ze Zlínska, Vsetínska, Uherskohradišťska a Kroměřížska, ale také z Jihomoravského kraje – nově z Kyjovska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *