České muže kosí rakovina a alkohol

Muži se dožívají nižšího věku než ženy, častěji podléhají závislostem, mají vyšší riziko sebevražd a podceňují možnost onemocnět rakovinou varlat či prostaty. Navíc nadměrně konzumují alkohol.

Podle statistik zdravotních pojišťoven i zkušeností lékařů dbají muži na prevenci méně než ženy.  Muži v produktivním věku, kteří netrpí žádným chronickým onemocněním a nemají sociální problémy, zpravidla nevyhledávají informace o zdraví. Získat je pro prevenci je často jednodušší s pomocí jejich partnerek.

„Je zřejmé, že muži reagují na různé preventivní programy a opatření jinak než ženy. Tomuto faktu je proto potřeba přizpůsobit charakter preventivních aktivit,“ uvedl proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Miovský.

Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny přišlo v roce 2015 k zubaři na preventivní prohlídku až o 200 tisíc žen více. V případě praktického lékaře to bylo o 40 tisíc pacientek více než pacientů.

Koukal příkladem

Muži nedbají především o prevenci rakoviny. Badmintonista Petr Koukal onemocněl ve 24 letech zhoubným nádorem varlete. Nemoc porazil a vrátil se do běžného i sportovního života. Po uzdravení založil nadační fond, který se soustavně snaží přesvědčit tisíce mužů k preventivním prohlídkám s využitím kampaně STK pro chlapy. Cílem je dostat co nejvíce mužů na preventivní prohlídku včas. Je zaměřen především na muže, ale s tím vědomím, že právě žena má často jako jediná schopnost muže přesvědčit, aby se sebou něco udělal. V databázi je nyní zaregistrováno na 21 000 mužů.

„I když jsem sportovec, nikdy jsem vlastně nebyl na preventivní prohlídce. Měl jsem pocit, že když mě občas zkontroluje sportovní lékař a udělá mi funkční vyšetření, že to stačí. Pro mě tedy byla diagnóza rakoviny varlat velký šok. Žil jsem zdravě, nekouřil, nepil, sportoval, nádorová onemocnění se v rodině nevyskytovala. Postupem času jsem zjistil, že takových je nás víc – i mladších – na první pohled silných a zdravých, přitom se stejnou diagnózou,“ řekl Koukal.

Dnes už ví, že by šel k lékaři v den, kdy si poprvé nahmatal bulku. Čekal prý dva nebo tři měsíce, protože ji nepovažoval za problém. Bulka se nezvětšovala, nebolela. „Kdybych to řešil hned, možná bych nemusel absolvovat chemoterapie,“ domnívá se Koukal.

Přes 6000 rakovin prostaty ročně

Rakovina prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním mužů starších 60 let. Ačkoliv v Evropě je druhou nejčastější onkologickou nemocí, jsou prevence a snaha o případné včasné odhalení v Česku značně opomíjeny. Přitom ročně je u nás nově diagnostikováno přibližně 6600 pacientů se zhoubným nádorem prostaty.

„Velká část mužů odkládá vyšetření urologem a pokouší se problémy s močením či erekcí vyřešit bez návštěvy lékaře. Lépe se mluví např. o kardiovaskulárních onemocněních či potížích než o obavách a důsledcích léčby nádoru prostaty. Pro muže s touto diagnózou je pak klíčová podpora partnerky,“ uvedl Vilím Šimánek z Ústavu lékařské chemie a biochemie v Olomouci.

banner-zdraví-prosvital-na prostatu

Muži ve věku 40 až 60 let by se podle něj měli zajímat, jak lze snížit riziko vzniku nádoru prostaty. Snižuje ho zdravý životní styl – správné složení stravy a pohybová aktivita. Naopak negativně působí zejména stres, nadváha, alkohol, cukry, potraviny s vysokým obsahem škrobu a živočišných tuků.

Suchej únor

K jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života českých mužů patří nadměrná konzumace alkoholu. Až 23 procentům mužů, což představuje jeden milion obyvatel, kvůli tomu hrozí poškození zdraví nebo přímo závislost. Přesto je u nás pití alkoholu považováno za součást identity českého muže. Kromě známých negativních účinků alkoholu od poškození jater, změny psychiky až po oslabení imunity se nově potvrdilo, že s pitím alkoholu roste riziko vzniku sedmi typů rakovin (slinivky břišní, prostaty nebo kůže).

Liga otevřených mužů ve spolupráci s Klinikou adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze organizovala letos počtvrté akci Suchej únor. Vyzývá v ní muže, aby se po celý únor vzdali pití alkoholu. Cílem je motivovat k zodpovědnějšímu přístupu ke konzumaci alkoholických nápojů. Prostřednictvím Facebooku se ke kampani loni přihlásilo na dva tisíce mužů. Na alkoholu je dnes rizikově závislých asi deset procent mužů.  Zhruba pět tisíc jich na následky pití alkoholu každoročně zemře.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *