Komunikace beze slov – po úraze pomocí aplikace

Staniční sestra neurologického oddělení Eva Haxha spolu s týmem odborníků ze společnosti Famiredo vyvinula speciální aplikaci pro tablety a chytré telefony, která umožňuje komunikaci pacientů s řečovým hendikepem i beze slov – za pomocí piktogramů a doteků na displeji. Aplikace byla poprvé použita v její „domovské“ Vítkovické nemocnici v Ostravě. Doposud ji využily desítky pacientů s poruchou produkce řeči.

Aplikace založená na komunikaci pomocí jednoduchých obrázků a doteků prsty je určena především pro vstupní ošetřovatelské zhodnocení pacientova stavu a komunikaci ohledně jeho základních potřeb a obtíží.

„S pacienty s poruchou řečové komunikace se na neurologickém oddělení setkávám denně. Získávání plnohodnotných informací je u nich mnohdy velmi těžké, často nedostatečné a neúplné. Přitom právě takové posouzení je pro kvalitu a kontinuitu poskytované ošetřovatelské péče důležité,“ uvedla Haxha.

Zatímco u pacientů, u kterých není řeč jakkoliv omezena, trvá odebrání anamnézy okolo 20 až 30 minut, u osob s řečovým omezením trvá stejný proces až hodinu. „Použití aplikace čas u takto handicapovaných osob výrazně zkracuje zhruba na třetinu,“ vysvětlila staniční sestra.

Významným benefitem je fakt, že pacienti s poruchami řeči nejsou vystavování stresu a nekomfortním situacím. „Stávalo se, že pacienti, kteří nemohli mluvit nebo například trpěli koktavostí, se při komunikaci se sestřičkou kvůli psychickému bloku zasekli a neřekli vůbec nic,“ uvedla Haxha.

Nápad ohledně vzniku speciální aplikace se jí zrodil v hlavě již během studií.

Podle Haxhy jedině efektivní posouzení pacientova stavu a dostatečná komunikace umožňuje, aby ošetřovatelská péče reagovala na všechny potřeby nemocného, což si uvědomovala už při studiu na Slezské univerzitě v Opavě. Teoretickou myšlenku pak jako staniční sestra proměnila v realitu v minulém roce, kdy spolu s programátory vytvořila reálnou aplikaci pro systém Android, která je volně ke stažení a zjednodušuje práci jak zdravotním sestrám, tak například i lidem, kteří se starají o své nemocné blízké v domácích podmínkách. Stažení aplikace s názvem Dotazník – posouzení zdraví přitom není pro zájemce nijak zpoplatněno a je dostupné na Google Play.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *