Obezita a vysoký krevní tlak ničí ledviny

Zdravým životním stylem pro zdravé ledviny! Takový je odkaz letošního Světového dne ledvin, který připadá na 9. března. Tento rok se věnuje edukaci o škodlivých následcích obezity a jejího vztahu k onemocnění ledvin.

„Obezitou trpí podle posledních dostupných statistik více než šest set milionů lidí na celém světě. Riziko výskytu chronického onemocnění ledvin je dvakrát až sedmkrát vyšší u obézních jedinců než u jedinců s normální hmotností. Desetina světové populace má chronické onemocnění ledvin,“ uvedla primářka interního oddělení Nemocnice České Budějovice Marie Pešková.

Nadměrné hromadění tuku v těle vede k významnému poškození zdraví, včetně ledvin. Ty musejí pracovat daleko usilovněji. Obézní tělo navíc produkuje více zplodin metabolismu, má také objem cirkulující krve a dalších tělesných tekutin. Zvýšené nároky na ledvinné funkce mohou z dlouhodobého hlediska vést k poškození ledvin s rozvojem nezvratného ledvinného selhání.

„Snížením tělesné hmotnosti se zlepšuje mnohé. Opatření vedoucí ke snížení nadváhy mohou předcházet vzniku cukrovky, vysokému krevnímu tlaku, kornatění tepen, které jsou také tradičními rizikovými faktory pro vznik ledvinných onemocnění. Zhubnutím lze navíc upravit zvýšenou hladinu krevních tuků, ulevit kloubům, kardiovaskulárnímu aparátu, snížit riziko některých zhoubných nádorů, ztučnění jater, nemocí žlučníku nebo se zbavit spánkové apnoe,“ doplnila Pešková.

banner-zdraví-lomikámen-chanca piedra

Ke světovému dni ledvin se přidávají nemocnice po celém Česku. Důvodem je i to, že řada lidí o svém onemocnění vůbec neví, neboť nemá žádné výraznější příznaky, popřípadě se tyto příznaky přičítají jiným onemocněním – hlavně cukrovce a vysokému krevnímu tlaku. Ledviny navíc často nebolí, takže se pacient většinou do nefrologické ambulance dostaví až v případě, že potřebuje některou z umělých náhrad funkce svých vlastních ledvin. Přitom onemocnění ledvin může odhalit i malý nález při vyšetření moče, případně vyšší krevní tlak.

Kdy a kde

Zájemci o vyšetření mohou přijít 9. března do nefrologické ambulance Uherskohradišťské nemocnice v čase od 6.30 do 16.30 hodin , nebo o den dříve ve stejném čase.

„Není potřeba žádné doporučení ani objednání, je však vhodné si přinést ranní moč,“ uvedl primář oddělení nefrologie a dialýzy Lubomír Strnadel.

Nemocnice České Budějovice připravila ve spolupráci se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou na 16. března akci ve vstupním terminálu, kde všem zájemcům sdělí informace o nemocech ledvin a obezitě. Setkání se uskuteční mezi 12. a 16. hodinou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *