Opakující se záněty střev může vyléčit fekální bakterioterapie

Zánět střev způsobený bakterií Clostridium difficile je infekční choroba, která může probíhat jako banální průjem, ale také jako život ohrožující nemoc, která se může opakovat a postiženého jedince vysiluje fyzicky i psychicky.

„Je to především problém oslabených imobilních pacientů staršího věku ležících delší dobu v nemocnici, kteří jsou opakovaně léčeni antibiotiky. Dojde u nich k poruše rovnováhy střevní mikroflóry, což se projeví někdy až těžkým zánětem střev. V léčbě často nezabírají ani vzácná drahá antibiotika,“ uvedla primářka infekčního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Eva Černá.

Fekální bakterioterapie se při léčbě těchto opakujících se zánětů střev jeví jako velmi slibná a levná metoda. Spočívá v transplantaci stolice, získané od příbuzných nebo i nepříbuzných dárců, u kterých je předpoklad, že nemají antibiotiky narušenou mikrobiální skladbu stolice. Ta se po odběru rozpustí v solném roztoku, odfiltrují se pevné části a připravený roztok se podá sondou do tenkého nebo tlustého střeva. Účelem je rozmnožení zdravých bakterií a zabránění dalších opakování zánětlivých průjmů.

Metoda byla popsána již v roce 1958, ale v současné době není zdaleka běžná. „Pro mnohé je představa přijetí stolice do těla odpuzující. Spíše s ní souhlasí jedinci, které nemoc velmi sužuje. Určitě však má budoucnost, především proto, že je levná a lze s její pomocí zvládnout infekci, na kterou prakticky nic nezabírá. Je spíše náročná organizačně a časově. Důležitá je také správná komunikace s pacientem a jeho rodinnými příslušníky,“ upozornila Černá.

V Uherském Hradišti na infekčním oddělení tuto terapii použili jedenkrát u pacienta, který trpí těžkou nevyléčitelnou chorobou a zatěžovaly ho opakované clostridiové průjmy. „Byli jsme úspěšní, ohledně průjmů je již druhý rok bez potíží. V budoucnu tuto metodu chceme po dokončení erudice mladých lékařů u vytipovaných pacientů běžně používat,“ dodala Černá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *