Písek předčil velké nemocnice v léčbě pacientů s mrtvicí

Pacienti s cévní mozkovou příhodou, lidově zvanou mrtvice, mají v jižních Čechách mnohem vyšší šanci na maximální možné uzdravení. Poté, co před několika měsíci Nemocnice Písek zahájila provoz urgentního příjmu pro lidi s mrtvicí neboli iktem, dokáže zajistit co nejrychlejší postup při diagnostice a léčbě takto postižených osob. V rychlosti medicínského zákroku se dokonce písecká nemocnice dostala na druhé místo v celém Česku a předčila i velké fakultní nemocnice.

Cévní mozková příhoda (CMP) je v současnosti nejčastější příčinou nepohyblivosti osob vyšších věkových kategorií a třetí nejčastější příčinou úmrtí v zemích Evropské unie. V Česku připadá na sto tisíc obyvatel 350 cévních mozkových příhod za rok, což představuje jeden z nejvyšších výskytů tohoto onemocnění na světě. Úmrtnost na cévní mozkové příhody ve věku do 65 let je v Česku dvojnásobná ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy. I přes velký pokrok v medicíně zůstává toto onemocnění problémem a finanční zátěží ve zdravotnictví.

„V hodnocení rychlosti zákroku, tedy doby, kdy pacienta převezmeme a začneme léčit, jsme těsně za Nemocnici Břeclav. Předstihli jsme tak i velké fakultní nemocnice nebo ty krajské. V praxi to znamená, že veškerá diagnostika a rozhodnutí o léčbě u nás provedeme do dvaceti minut. Pro srovnání, v některých tuzemských nemocnicích to je třeba až osmdesát minut. A právě rychlost zákroku ve spojení s kvalitní diagnostikou je rozhodujícím faktorem toho, s jakými následky mrtvice pacienti skončí,“ řekl primář neurologického oddělení písecké nemocnice Ivo Schenk.

Urgentní příjem pro pacienty s iktem funguje v písecké nemocnici od září 2016. A právě už v září se toto jihočeské zdravotnické zařízení dostalo mezi špičku v rychlosti zákroku. „Jakmile lékař zdravotnické záchranné služby diagnostikuje cévní mozkovou příhodu, zavolá na takzvaný iktový telefon do naší nemocnice, který u sebe nosí aktuálně sloužící neurolog. Ten se okamžitě poté dostaví na urgentní příjem našeho iktového centra, kam záchranka pacienta přiveze. Následuje rychlý odběr krve a poté vyšetření mozku a mozkových cév. Během krátké doby je tak zjištěn rozsah mozkové příhody. Neurolog navrhne její léčbu, na které se často podílejí i další odborníci,“ vysvětlil podstatu urgentního příjmu ředitel nemocnice Jiří Holan.

V iktovém centru Nemocnice Písek bylo loni ošetřeno více než pět set pacientů s diagnózou cévní mozkové příhody.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *