Pojďte do toho s námi, vyzývá mladá dobrovolnice

Ačkoliv je pětadvacetiletá Denisa Porubková až z Brumovic u Opavy, pravidelně ji zastihnete na oddělení následné péče Vítkovické nemocnice v Ostravě. Právě zde totiž tráví svůj volný čas jako dobrovolnice u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů, se kterými si povídá nebo jim jen naslouchá.

Dobrovolnické práci v nemocnici se prostřednictvím mezinárodní organizace ADRA věnuje mladá administrativní pracovnice teprve pár měsíců. Dobrovolnictví v jiných oblastech, například jako doučovatelka, už ale obětuje svůj čas řadu let. V nemocnici přitom původně zvažovala práci s dětmi, nakonec však nedá dopustit na seniory.

„Pomáhat lze finančně i materiálně, ovšem to skutečně nejcennější, co můžeme druhým dát, je náš čas. Proto se snažíme stále nacházet nové dobrovolníky pro činnost s dlouhodobě hospitalizovanými pacienty, kteří si jejich prostřednictvím odpočinou od stereotypu v nemocnici a na chvíli zapomenou na své obtíže,“ říká koordinátorka dobrovolníků ve Vítkovické nemocnici Pavla Putková z dobrovolnické organizace ADRA.

V současné chvíli dochází na oddělení následné péče Vítkovické nemocnice pravidelně šest dobrovolníků. „Rádi bychom jich měli více. Uplatnění rozhodně najdou a jistě nebudou litovat několika obětovaných hodin měsíčně,“ doplnila  Putková.

K dobrovolnictví přitom není potřeba žádných speciálních dovedností. Stačí jen zájem a trocha volného času, klidně i nepravidelně.

„Trávím čas s někým, kdo o to opravdu stojí. Dobrovolnictví je o darování času, radosti a porozumění. Pacienti nemají vždy někoho, kdo by je vyslechl nebo s nimi alespoň chvíli pobyl,“ vysvětlila dobrovolnice Porubková.  Obětovat pár hodin měsíčně podle ní rozhodně stojí za to. „To, že někomu udělám radost pouze svou přítomností, mě naplňuje pocitem štěstí a také je to částečně mým smyslem života. Pokud někomu pomůžu jen tím, že daruji pár hodin, stojí to za to. Je škoda, že je nás tak málo,“ řekla.

Nejvíce ji baví poslouchat příběhy. „Je opravdu zajímavé poslouchat cizí životní příběhy. Každý má svůj životní příběh jiný – někdy smutný, někdy veselý, ale pokaždé jedinečný. A taky není nad ten pocit, kdy se na vás někdo usměje jenom za to, že tady jste,“ tvrdí dobrovolnice.

Individuální návštěvy dobrovolníků však nejsou na oddělení následné péče Vítkovické nemocnice jedinou aktivitou dobrovolnické organizace. Od loňského roku zde funguje také projekt „SetKavárna“, v jehož rámci nabízejí dobrovolníci pacientům kávu a popovídání ve skupince pacientů či jejich návštěv. Jednou z dobrovolnic, která se tomuto projektu věnuje je Romana Tatíčková, která do Vítkovické nemocnice dochází téměř dva roky.

„Vždy obejdeme jednotlivé pokoje a pozveme pacienty na společnou kávu, čokoládu nebo čaj. Smyslem ale samozřejmě není jen samotný šálek nápoje. Projekt by měl především podpořit komunikaci pacientů, zajistit zpestření jejich pobytu v nemocnici a umožnit příjemné setkávání pacientů mezi sebou navzájem,“ uvedla Tatíčková.

Lidé, kteří by měli zájem posílit řady dobrovolníků na oddělení následné péče ve Vítkovické nemocnici, se mohou obrátit přímo na Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě na Jiráskově náměstí, případně na koordinátorku Zuzanu Kuperovou zuzana.kuperova@adra.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *