Alkohol není lék!

Česká populace patří mezi vysoce tolerantní v otázce konzumace alkoholických nápojů. V tom ji podporují i některá média. „Nemůžeme dále mlčet a musíme reagovat na množící se články a mediální výstupy, které informují o významné prospěšnosti nebo dokonce léčivém působení alkoholu. Prosím čtěme tato sdělení s rezervou, ke které vybízí zdravý rozum,“ varovala náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.

Doporučovat preventivní užívání alkoholu není odborně ani eticky správné. „Alkohol způsobuje více úmrtí, než kolika může předejít. Doporučením mírného pití alkoholu s poukazem na jeho preventivní účinek pro některou diagnózu –například prevence infarktu myokardu – znamená současné ignorování faktu, že tím dojde k významnému zvýšení rizika pro jinou diagnózu, kupříkladu cirhózu jater, cévní mozkovou příhodu nebo rakovinu,“ uvedl přednosta Kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský.

Celospolečenské náklady na škody způsobené konzumací alkoholu činí odhadem více než 16 miliard korun ročně a mají rostoucí tendenci. Větší část těchto nákladů tvoří úhrada léčby nemocí způsobených užíváním alkoholu, další nemalou složkou jsou náklady na potírání a následky kriminality s užíváním alkoholu spojené.

Podle Českého statistického úřadu za pivo, víno a lihoviny utratí každý Čech v průměru zhruba 600 korun měsíčně. Je to takřka osmkrát víc, než kolik vydá každý občan Česka za své vzdělání. Negativní účinky na lidský organismus jednoznačně převažují a je proto důležité uvědomit si při konzumaci alkoholu všechny negativní dopady.

Kalorická hodnota alkoholu

Alkohol je vysoce kalorická potravina (1g = 7kcal). Jedná se ovšem o takzvané  prázdné kalorie – nedodají tělu žádnou výživovou hodnotu. Pokud tedy organismus zatížíme již tak kaloricky náročnějším jídlem, a to zejména v období různých svátků, alkohol pouze podpoří nežádoucí vznik nadváhy až obezity, které ovšem nejsou jediným důsledkem užívání alkoholu.

 

0,5 litru piva (200 kcal) = 1 kobliha s marmeládou
1,5 dcl bílého vína (105 kcal) = Tvarohový zákusek o 100 g
1,5 dcl červeného vína (85 kcal) = 1 laskonka z cukrárny
1,5 dcl šampaňského (180 kcal) = 100 g bramborového salátu
1 vodka (96 kcal) = 1 kelímek ovocného jogurtu
1 gin (110 kcal) = 1 kelímek smoothie
Mojito (170 kcal) = 100 g zakysané smetany
Sangria (167 kcal) = 100 g těstovin

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *