O antibiotické středisko v Novém Jičíně je zájem

Rychlejší laboratorní výsledky pro pacienty, odborné konzultace pro lékaře a také monitorování rezistence na antibiotika či jejich schvalování k léčbě, takové jsou hlavní činnosti antibiotického střediska v Novém Jičíně. 

Antibiotické středisko funguje třetím rokem v rámci oddělení klinické mikrobiologie v novojičínské poliklinice a zájem o jeho služby značný. Zájemců o konzultace bylo v roce 2016 meziročně o čtvrtinu více a nárůst je viditelný i v počtu provedených kultivačních výkonů.

„Nárůst počtu konzultací i počtu zkoumaných vzorků je známkou zlepšování komunikace mezi ošetřujícími lékaři a pracovníky laboratoře. Díky tomu dochází i ke vhodnějšímu výběru jednotlivých antibiotik pro cílenou terapii u konkrétních pacientů, zejména po těžkých operačních výkonech a s vážnými onemocněními,“ vysvětlila odborná garantka za mikrobiologii Hana Bílková Fránková s tím, v minulém roce poskytli zdejší pracovníci více než 1300 konzultací.

Podstatou práce antibiotického střediska je přitom komplexnost služeb, vysoce odborný přístup personálu a maximálně moderní vybavení. „Každý vzorek vyšetřujeme mozaikou metod, tak abychom zjistili potenciální patogenní agens – tedy to, co je příčinou potíží pacienta. Testování citlivosti na antibiotika, odborná interpretace výsledků a konzultace k terapii pak celý proces uzavírají. Naším cílem je poskytovat tyto služby co nejlépe a tak, abychom v případě potřeby byli kdykoli k dispozici,“ řekla Bílková Fránková.

Novojičínské antibiotické středisko přitom není v rámci skupiny Agel jediné. „Antibiotické centrum funguje také v Ostravě-Vítkovicích, Šternberku, Přerově či Prostějově. Všechna pracoviště jsou elektronicky propojena a každý z konzultantů vidí výsledky všech laboratoří, což je velkou výhodou,“ dodala Bílková Fránková.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *