Pro hubnutí je důležitá rovnováha sacharidů, tuků a bílkovin

Jedinou XXL ambulancí Jihočeského kraje v Písku prošlo už více než pět stovek obézních lidí. Těm se pod dohledem zkušené lékařky a nutriční terapeutky podařilo zhubnout a ve většině případů svou váhu udržet.          

Redukce váhy předchází civilizačním chorobám a zlepšuje kvalitu života. Ambulance se věnuje péči o obézní a zejména extrémně obézní pacienty s BMI nad 35.

Důležitá je vyváženost

„Za tři roky existence zde bylo ošetřeno přes pět set lidí, kteří přicházejí do ambulance na základě doporučení praktického lékaře nebo specialisty,“ uvedl ředitel Nemocnice Písek Jiří Holan. Lidé ale přicházejí i na základě vlastního rozhodnutí.

V ambulanci každého pacienta komplexně vyšetří a stanoví mu individuální léčebný plán. V rozmezí od čtyř do osmi týdnů pak lidé přicházejí na kontroly. Léčba obezity je vždy zahajována konzervativně, to znamená úpravou stravovacích návyků v kombinaci se zvýšením pohybové aktivity.

„V praxi to vypadá tak, že pacient přinese napsaný aktuální jídelníček, který vyhodnocuji po nutriční stránce, ale i z hlediska nejvhodnějšího načasování jednotlivých jídel během dne,“ vysvětlila nutriční terapeutka Martina Urychová. Změna podle ní nesmí být násilná, aby nepůsobila demotivačně. Není dobré, když se pacient musí ze dne na den vzdát úplně všeho, co měl do té doby rád.

„Propočítávám energetické a nutriční hodnoty, upravuji strukturu jídelníčku, odlehčuji oblíbené pokrmy. Nestačí jen snížit množství jídla, ale je potřeba změnit i složení porcí. Je to hodně individuální, přihlížím třeba i k pracovnímu režimu a zohledňuji i směnný provoz,“ popsala terapeutka.

Důležitá je hlavně vyváženost, které je těžké dosáhnout u žen, jež zkoušejí držet různé jednostranné diety. „Mají často energeticky podhodnocený příjem potravy a není snadné je naučit, že příjem sacharidů, tuků i bílkovin musí být v určitém poměru. U mužů je častější problém spíše s nadměrným energetickým příjmem,“ dodala Urychová.

Nebýt na to sama (sám)

V redukci váhy je důležité, aby si pacient uvědomil, že hubne především pro sebe. „Hubnutí a zlepšení zdraví jde snáze společně s životní spokojeností a dobrými mezilidskými vztahy.  Člověk by se neměl zaměřovat jen na počítání kalorií. Terapeutický postup se skládá z více částí, proto v případě potřeby spolupracujeme i s psychologem,“ řekla lékařka XXL ambulance Šárka Malinová.

Většinu pacientů XXL ambulance tvoří ženy, muži jen zhruba dvacet procent. „Je to dáno jednak větším výskytem obezity v ženské populaci obecně asi i větší mírou motivace a ochoty žen svoji obezitu řešit,“ podotkla lékařka.

Pokud pacient spolupracuje a dodržuje doporučená režimová opatření, ve většině případů vede konzervativní léčba k úspěšné redukci váhy. Může se stát, že po určité době dojde ke zpomalení či zástavě redukce hmotnosti a po delším čase dokonce k opětovnému nárůstu váhy. V těchto případech, a zvláště u pacientů s vysokým stupněm obezity s BMI nad 40, lékaři nabízejí možnost využít bariatrickou chirurgii – operaci žaludku.

 

Ambulanci provozuje Nemocnice Písek tři a půl roku pod záštitou pražské kliniky pro léčbu obezity a onemocnění s ní spojených.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *