Vítkovická nemocnice se více zaměří na ortopedické operace

Loni v březnu začala Vítkovická nemocnice s prvními operacemi pacientů na pěti nových, plně vybavených operačních sálech – třech chirurgických, jednom gynekologickém a jednom multioborovém. Za rok provozu bylo na Centrálních operačních sálech provedeno přes 3400 operací, z toho tři tisíce zákroků bylo chirurgických a přes čtyři sta gynekologických.

Nové moderní pracoviště disponuje veškerým technologickým, inženýrským i personálním zázemím. „Nové sály ocenili nejen zaměstnanci, ale také pacienti, pro které je tak operace v novém a příjemnějším prostředí méně stresující. Modernizace a navýšení kapacity sálů umožnilo snížit čekací dobu na operační zákroky, která se v současnosti pohybuje od objednání do provedení zákroku, včetně nutných předoperačních vyšetření, v řádu několika týdnů,“ řekla vrchní sestra Centrálních operačních sálů Nina Hrtanová. Čekací doba na operace byla v minulosti i trojnásobná.

Moderní výbava

Investice na rekonstrukci představovaly náklady na samotnou stavbu 55 miliónů korun a náklady na nové technologie 22 miliónů korun, které Vítkovická nemocnice hradila z vlastních zdrojů. Například byly zakoupeny moderní vzduchotechnické jednotky, nové plně motorizované operační stoly, rentgenový pojízdný přístroj s digitalizovanou deskou, LCD obrazovky, nová LED operační světla třetí generace a mnoho dalších drobnějších investic, které zpříjemňují a zkvalitňují práci zdravotníků.

Výhodou Centrálních operačních sálů je podle vrchní sestry také dispoziční řešení každého předsálí se zázemím pro anestézii nebo dospávací sál s kapacitou devíti plně monitorovaných míst, který slouží k bezprostřednímu zotavení a stabilizaci pacientů nevyžadujících specializovanou péči na oborových jednotkách intenzivní péče či ARO.

„Díky rentgenovému pojízdnému přístroji s digitalizovaným obrazem jsme mohli například v cévní operativě rozšířit spektrum prováděných výkonů a objektivizovat tak stav tepen a výsledek revaskularizace (obnovení cévního zásobení) bezprostředně ještě během operace,“ uvedl primář chirurgického oddělení Miloslav Mazur.

Ortopedická operativa

Díky modernizaci operačních sálů se také rozšířilo spektrum poskytované péče o ortopedické výkony. „Díky modernizaci nejen operačních sálů, ale také lůžkového pavilonu chirurgie, se Vítkovická nemocnice vzhledem ke vzrůstající poptávce rozhodla rozšířit spektrum poskytované péče o ortopedické výkony v režimu jednodenní chirurgie. Za poslední čtvrtletí loňského roku tým zkušených ortopedů provedl pětašedesát artroskopií kolen a operací zánětlivých a degenerativních změn na končetinách, což byl meziroční nárůst o čtyři sta procent,“ sdělila Hrtanová.

Od letošního roku tento tým také nově rozšířil péči o artroskopické výkony ramenních, hlezenních, zápěstních a loketních kloubů. Do konce roku chce nemocnice poskytovat pacientům celé spektrum ortopedické operativy, včetně osteotomií dlouhých kostí končetin a umělých náhrad kloubů, a kompletního spektra artroskopických rekonstrukčních výkonů.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *