Nekuřte!

Fakultní nemocnice Olomouc i Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci se k otázce kouření na pracovišti staví jednoznačně. Cigaretový kouř podle vedení obou institucí do medicínského prostředí nepatří.

U příležitosti Světového dne bez tabáku, který připadá na 31. května, vstupuje v České republice v platnost takzvaný protikuřácký zákon. Nemocnice i lékařská fakulta si tento den připomenou preventivní akcí, která je zaměřena na zaměstnance, pacienty, studenty i veřejnost a bude probíhat na několika místech v areálu na Tabulovém vrchu. Jejím cílem je připomenout škodlivost cigaret a podpořit ty, kdo chtějí s kouřením přestat.

„Chceme kuřákům ‐ našim zaměstnancům i pacientům – nabídnout pomocnou ruku, ale v první řadě musejí chtít s tímto zlozvykem skoncovat oni sami. Jako zodpovědné zdravotnické zařízení jsme se loni připojili k Evropské síti nekuřáckých nemocnic a získali jsme certifikát, který potvrzuje naše začlenění do této mezinárodní iniciativy. Naším cílem je stát se nekuřáckou nemocnicí, vytvořili jsme i pracovní tým, který plánuje postupné kroky, s jejichž pomocí chceme co nejvíce omezit negativní důsledky kouření v areálu nemocnice,“ uvedl ředitel nemocnice Roman Havlík.

K této snaze se připojila rovněž Lékařská fakulta Univerzity Palackého, která s nemocnicí úzce spolupracuje. „Protikuřácký zákon nám dává možnost zakázat kouření ve všech prostorách fakulty a ten se také k poslednímu květnu chystáme vyhlásit. Jsem přesvědčený, že na půdu instituce, která připravuje mladé lékaře k budoucí praxi ve zdravotnictví, cigarety skutečně nepatří. Věřím, že nemocnice i fakulta společnými silami pomůže našim zaměstnancům–kuřákům, ale i studentům a pacientům s jejich zlozvykem skoncovat,“ doplnil děkan Milan Kolář.

Dnes se obě instituce připojí ke Světovému dni bez tabáku. V areálu nemocnice i v prostorách lékařské fakulty budou v době od 9 do 13 hodin rozmístěna  stanoviště, kde mohou příchozí získat propagační materiály, informační a edukační letáčky s kontakty na Centrum pro léčbu závislých na tabáku. Zájemci se mohou také poradit o vhodných nikotinových náhražkách.

Součástí Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc je už řadu let Centrum pro léčbu závislých na tabáku, kam se mohou obracet všichni, kdo se rozhodli své závislosti zbavit a hledají odbornou pomoc. Stačí se pouze objednat na telefonním čísle 588 443 561.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *