Očkování pro zdravotníky

Nemocnice Pardubického kraje reaguje na výskyt infekčních nemocí, které se v poslední době objevily v Česku. Pracovníkům některých oddělení nabízí očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Očkovací látku jim bude v rámci této hromadné preventivní akce hradit zaměstnavatel.

„S ohledem na epidemický výskyt spalniček v nemocnicích v Moravskoslezském kraji a často se vyskytující lokální epidemie příušnic na území celé republiky je žádoucí očkováním chránit naše zdravotníky, kteří pracují ve zvýšeném riziku infekce. Proto vedení naší společnosti rozhodlo o této akci,“ uvedl člen představenstva Nemocnice Pardubického kraje pro zdravotnický segment Vladimír Ninger.

„Toto očkování může v blízké budoucnosti zabránit mnoha případným problémům. Je to preventivní opatření, jehož hlavním účelem je ochrana zdravotnického personálu,“ dodal ústavní epidemiolog Nemocnice Pardubického kraje Milan Bořek.

Očkovací akce proběhne ve všech pěti zařízeních Nemocnice Pardubického kraje, tedy v Pardubické, Chrudimské, Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnici. Týká se personálu dětských a novorozeneckých oddělení, porodnicko-gynekologických oddělení, infekčního oddělení a epidemiologických pracovníků. Jedná se o zdravotníky, kteří přijdou do kontaktu s dětskými pacienty mladšími patnácti měsíců.

„Děti v tomto věku ještě nejsou očkované. První dávku očkování proti spalničkám dostávají právě v patnáctém měsíci života,“ uvedl ústavní epidemiolog Bořek.

Zdravotníci budou očkováni látkou MMR Priorix proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Přeočkování se bude provádět jednou posilující dávkou, případně je možné i celé dvoudávkové očkovací schéma s aplikací druhé dávky po šesti až deseti měsících. „Očkování není povinné. Ale považuji ho za vhodné. Vždyť spalničkami v Moravskoslezském kraji onemocněli i lékaři,“ upozornil ústavní epidemiolog Bořek.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *