Šest českých žen má transplantovanou dělohu

Již šest žen podstoupilo v uplynulém roce transplantaci dělohy. Tento komplikovaný zákrok provádí speciální operační tým pod vedením Romana Chmela z Fakultní nemocnice v Motole a Jiřího Froňka z pražského IKEM. Brzy se pod dohledem lékařů začnou připravovat na umělé oplodnění. Pokud se vše podaří, tak i na první těhotenství. Cílem transplantace je především přivést na svět zdravé děti.

Historicky první transplantace dělohy v Česku trvala 16 hodin. Uskutečnila se loni na konci dubna. „Nejprve jsme provedli odběr dělohy od žijící dárkyně – matky, poté následovalo promytí dělohy konzervačním roztokem a úpravy před trasnplantací. Ve třetí fázi jsme provedli samotnou transplantaci. Odběr dělohy je technicky náročný výkon – operujeme totiž v pánvi, což je omezený prostor. Dělohu musíme odstranit tak, abychom ji byli schopni úspěšně transplantovat. Děloha má malé, předchozími porody změněné cévy. Hovoříme o tepnách průměru jednoho milimetru a žilách maximálně třikrát větších,“ popsal přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk, který zákrok vedl.

Během operace byli spolu s členy týmu IKEM a Fakultní nemocnice Motol také dva členové týmu ze Švédska, a navíc, jako pozorovatelé, dva kolegové z USA. Ti se na transplantaci dělohy teprve chystají.

V následujících týdnech a měsících budou dárkyně i transplantovaná pravidelně sledovány. „Budeme kontrolovat postup hojení, prokrvení dělohy a podávat léky na potlačení imunity. Část léků postupně vysadíme tak, abychom mohli do roka přistoupit k umělému oplodnění. Podmínkou transplantace dělohy je předchozí příprava ve smyslu odběru vlastních vajíček a jejich oplození manželovými spermiemi. Pro některé ženy se tak může transplantace stát cestou k vlastnímu dítěti,“ vysvětlil Roman Chmel za Fakultní nemocnici Motol.

Existují tři skupiny žen, kterým může transplantace dělohy pomoci k otěhotnění a porodu vlastního dítěte. Jsou to ženy, kterým chybí děloha vrozeně, nebo o ni přišly v průběhu života, případně ji mají z pohledu otěhotnění nefunkční. Po švédské studii, kde bylo transplantováno devět žen, se jedná o teprve druhou studii na světě. V plánu je dvacet transplantací dělohy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *