Zlínská pediatrie slaví kulatiny

Oficiální první dětské oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně bylo založeno před osmdesáti lety, tedy v roce 1937. Péče o děti do té doby probíhala pouze na interním oddělení.

Vůbec prvním pediatrem ve zlínské nemocnici byla od roku 1934 Arnoštka Ripková. Starala se o novorozence a věnovala preventivní péči – očkování i školním lékařským prohlídkám. Po založení dětského oddělení v roce 1937 se první primářkou stala Jarmila Salaquardová, která na její péči navázala. Po dalších deseti letech převzal primariát Bohumír Dokulil. Zkušenosti načerpal v Dětské nemocnici Brno a dokázal je ve Zlíně využít. Tehdejší bouřlivý vědecký vývoj přinesl řadu novinek, které úspěšně aplikoval do praxe. Přispěl také k rozvoji sítě praktických lékařů pro děti a dorost ve Zlínském kraji stejně jako k rozšíření lůžkového fondu v nemocnici.

Jeho blízkým spolupracovníkem byl Tomáš Valoušek, který v roce 1974 Dokulila vystřídal ve funkci primáře a navázal na jeho práci. Výrazně se zasloužil o vznik a rozvoj odborných ambulancí a založení novorozenecké JIP.

Po roce 1989 se primariátu na dětském oddělení ujal Petr Pešák a vedl ho neuvěřitelných 22 let. Vznikla pediatrická JIP s výborným přístrojovým vybavením, oddělení se začalo jako jedno z prvních v Česku věnovat prenatální UZ diagnostice, což se ve Zlínském kraji projevilo významným snížením úmrtí na vrozené srdeční vady. Nemocnice investovala do nových prostor, zavedly se moderní metody.

V současné době vede dětské oddělení Lucie Svitálková. „Naše oddělení je s pětašedesáti lůžky největší pediatrické zdravotnické zařízení v kraji. Jako jediní v regionu jsme schopni provádět gastroskopie a kolonoskopie i dětským pacientům. Lékaři našeho oddělení se aktivně účastní národních i mezinárodních vzdělávacích akcí a přispívají tak ke zkvalitňování péče o dětské pacienty u nás i na Slovensku,“ řekla primářka.

Zlínští dětští lékaři také každoročně pořádají ojedinělou akci – Festival kazuistik, kterého se ho zúčastní přes šest set pediatrů z celé republiky i ze Slovenska.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *