Jak rozeznat malou a velkou mrtvici? Záchranáři se to učí v Ostravě

Iktové centrum Vítkovické nemocnice v Ostravě se začalo podílet na aktivní edukaci záchranářů, čímž významně přispívá ke zlepšení logistiky převozu pacientů s centrální mozkovou příhodou v co nejkratším čase do vhodného cerebrovaskulárního (iktového) centra. 

Cílem projektu je rychlá identifikace a transport pacienta do vhodného centra, čím se minimalizuje poškození mozku a zvyšuje se kvalita následného života pacienta s cévní mozkovou příhodou. Kvalitně vyškolený záchranář by měl již v sanitce rozpoznat rozsah postižení pacienta s mozkovou mrtvicí – tedy lehčí a těžší symptomatologii pacientů – a určit, do kterého speciálního centra pacient patří.

„Pokud má pacient uzavřenou velkou tepnu – tedy velkou mrtvici – tak jej zavezou do speciálního centra Vítkovické nemocnice nebo ostravské fakultní nemocnice, kde jsou na tyto těžké případy připraveni a speciálním katetrem uzávěr tepny odstraní. Naopak pokud má uzavřenou malou tepnu a je například z Bruntálska, tak jej nemusí vozit do Ostravy, ale stačí transport do iktového centra krnovské nemocnice,“ vysvětlil primář neurologického oddělení a vedoucí Iktového centra Vítkovické nemocnice Daniel Václavík.

Ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou probíhají jednou až dvakrát měsíčně školení záchranářů v celém Moravskoslezském kraji, jejichž cílem je standardizace vyplňování a implementace iktové karty pro všechny pacienty s cévní mozkovou příhodou.

„V rámci těchto seminářů, které probíhají naživo, vysvětlujeme záchranářům různé detaily, jak rozeznat závažnost neurologického postižení. Poté debatujeme a součástí jsou také testy. V současné době je proškolena polovina z šesti set záchranářů z celého Moravskoslezského kraje a počítáme, že do konce září budou proškoleni zbývající pracovníci,“ uvedl primář Václavík .

Iktová karta s testem FAST, která identifikuje, zdali se jedná o cévní mozkovou příhodu, je v Česku povinná od roku 2011. „My jsme ji v rámci projektu rozšířili na FAST PLUS. Záchranář, kromě toho, že na pacientovi pozná mozkovou mrtvici, také pozná, že má uzávěr velké tepny. Takže s ním jedou do center zabezpečujících akutní systémovou léčbu s kombinací metod pro úspěšnou rekanalizaci uzávěru mozkových tepen,“ sdělil Václavík. Podle něj každých 30 minut jeden pacient s cévní mozkovou příhodou, který mohl být zachráněn, umírá nebo zůstane trvale invalidní, protože byl léčen v nesprávné nemocnici.

V Česku je nyní 22 cerebrovaskulárních center (komplexních cerebrovaskulárních center a iktových center).

Na programu Angels se Vítkovická nemocnice podílí spolu s Fakultní nemocnicí Ostrava a Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje. Jedná se o první projekt svého druhu v Česku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *