Lidé kolabují v horku

 Vysoké teploty začaly plnit interní ambulance v nemocnicích. Zatím nejde o žádná velká čísla, horka se na počtu pacientů projeví až po několika dnech veder za sebou.

Interní ambulance Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně zatím ošetřila deset lidí, kteří byli dehydrovaní a přehnali pobyt na slunci. Často šlo o seniory, jeden zkolaboval, když v poledne sekal trávu, nebo chronicky nemocné pacienty, kterým se v takovém počasí přitíží.

Interní oddělení Vsetínské nemocnice řešilo v minulých dnech několik případů dehydratace u pacientů v seniorském věku, bez nutnosti hospitalizace či s krátkou hospitalizací, v Kroměřížské nemocnici i v Uherskohradišťské nemocnici muselo být pět lidí kvůli zvýšeným teplotám hospitalizováno. Nešlo o nic vážného, většinou jsou pacienti po infuzích a zavodnění propuštěni druhý den. Ve všech nemocnicích však lékaři jednohlasně dodávají, že nápory pacientů, kteří si v horku nedávají pozor, je teprve čekají.

Nejvíc by měli být ostražití senioři, kteří vysoké teploty často podcení, a také děti, respektive jejich rodiče. Rady, jak předejít kolapsům z horka jsou stále stejné, ale je dobré si je neustále opakovat. „Hodně pít, klidně tři až čtyři litry tekutin denně, nejlépe čistou vodu, omezit alkohol i kávu. Lidé by si měli dávat pozor na samotný pobyt na slunci, chránit si hlavu a vyhýbat se fyzické zátěži. Obzvláště to platí u seniorů a malých dětí, v případě vysokých dlouhotrvajících teplot to platí pro všechny věkové kategorie,“ varoval primář interního oddělení zlínské nemocnice Jiří Latta.

Přestože léto k tomu mnohé láká, lékaři nedoporučují nadměrného pití alkoholických nápojů. „Sledujeme v posledních dnech větší výskyt úzkostných stavů u pacientů a také zdravotních komplikací, jejichž příčinou je nadměrné požití alkoholu. Přibývá kolapsových stavů,“ uvedl primář interního oddělení Vsetínské nemocnice Bořek Lačňák.

Kombinace horka a alkoholu může být pro mnohé konzumenty nebezpečná, alkohol dehydruje, může dojít k problémům s tlakem a k již zmíněným kolapsům. „Rozhodně se nedoporučuje v horkých dnech zahánět žízeň alkoholem,“ upozornil primář.

A jak reagovat, pokud někdo zkolabuje z horka? Postiženého člověka co nejdříve uložit do stínu a nejlépe i temna, pomalu a postupně do něj dostat tekutiny, zkusit i vnější chlazení, například obklad, zvednout dolní končetiny. Pokud by stav přetrvával delší dobu, vyhledat lékaře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *