Obézní pacienti znamenají pro nemocnici nutnost speciálního vybavení

Nepřiměřené zásoby podkožního tuku, a tedy nadváha a obezita, dopadají na zdraví člověka mnoha způsoby a vyvolávají rozličnou škálu zdravotních obtíží.  Češi patří mezi jeden z nejtlustších národů v Evropě a také do zdravotnických zařízení stále častěji putují morbidně obézní pacienti s hmotností vyšší než 150 kilogramů. 

Na vysokou hmotnost u pacientů přitom není standardní zdravotnické vybavení uzpůsobeno a ošetření či hospitalizace jsou možné jen v případech, kdy nemocnice disponuje speciálním vybavením. Mezi takto vybavené patří i Nemocnice Valašské Meziříčí, která ročně ooeruje okolo pěti desítek morbidně obézních pacientů, kteří tam přicházejí kvůli bariatricko-metabolickým operacím.  Aktuálně se lékaři ve Valašském Meziříčí chystají na operaci pacienta, jehož hmotnost hrubě přesahuje 200 kilogramů.

„Extrémní rozměry i hmotnost u morbidně obézních pacientů vyžadují mnohdy speciální vybavení a téměř vždy speciální zacházení,“ potvrdil Jaroslav Bednář, lékař bariatrické poradny valašskomeziříčské nemocnice.

Pro potřebu těchto operačních zákroků Nemocnice Valašské Meziříčí před nedávnem zakoupila další speciální operační stůl s nosností 400 kilogramů, vlastní CT lůžko s nosností 180 kilogramů a na oddělení následné péče disponuje lůžky s nosností 170 kilogramů.

„Pro transport a manipulaci s pacienty je nemocnice dále vybavena speciálním vozíkem s nosností 150 kilogramů a zvedákem pro manipulaci se stejnou nosností. V letošním roce navíc nemocnice pořídila i dvě resuscitační lůžka s navýšenou nosností až do 200 kilogramů,“ dodala hlavní sestra Jana Pelikánová.

Speciální pokoje pro obézní pacienty zatím nemocnice nemá, ale v případě potřeby je personál připraven vyklidit a uzpůsobit některý z pokojů pro potřeby vysoce obézního pacienta. „Zároveň jsme schopni navýšit počet ošetřujících pracovníků tak, aby bylo možné s pacientem provádět veškeré nutné úkony,“ řekl Bednář s tím, že u obézních pacientů je pro zdravotníky daleko náročnější provádění polohování, hygieny, ale i rehabilitace či převazování ran.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *