Pozor při sklizni třešní

Lékaři Nemocnice České Budějovice apelují na zahrádkáře, aby při sklizni třešní a dalšího ovoce dbali zvýšené opatrnosti. Loni bylo v Českých Budějovicích operováno 63 pacientů se zlomenou hrudní nebo bederní páteří a 27 pacientů se zlomeninou v oblasti krční páteře.

Podle obecného povědomí je zvýšené riziko těchto úrazů v zimě při lyžování či v létě při skocích do vody. Nebezpečná je ale v tomto období také sklizeň ovoce.

„Pád ze stromu s následky poranění páteře bez nebo s postižením míchy a míšních kořenů nebývá pro lékaře překvapením. Hlavně trhání třešní je rizikové,“ upozornil Vladimír Chlouba, primář Neurochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice, které je jediným akreditovaným centrem České spondylochirurgické společnosti.

Bezpečnost při sklizni třešní mnohdy lidé podceňují, o čemž se lékaři každoročně přesvědčují. „Někteří pacienti nám například říkají, že vůbec nečekali, že pod nimi praskne tak mohutná větev,“ uvedl Chlouba.

Operační léčba zlomenin páteře je v českobudějovické nemocnici na vysoké úrovni. „Dojde-li ale během úrazu k míšnímu poranění, riziko trvalých následků těchto pádů je i dnes vysoké,“ doplnil neurochirurg Ondřej Teplý.

Odborníci českobudějovické nemocnice proto apelují na všechny zahrádkáře, aby při péči o stromy a sklizni ovoce dbali zvýšené opatrnosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *