Zájem o ochranu proti klíšťatům roste

Až 580 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny se denně se očkuje proti klíšťové encefalitidě. Od počátku roku to je tolik lidí, jako žije ve městech Benešov, Rokycany, Sokolov a Žatec dohromady. Celkem se jejich počet vyhoupl na více než 73 tisíc.

Ještě předloni to přitom bylo denně jen zhruba 337 zájemců. Za prvních šest měsíců získalo příspěvek na očkování proti klíšťové encefalitidě 73 103 pojištěnců VZP. Jde o číslo srovnatelné s prvním pololetím loňského roku. V roce 2015 ovšem za celý rok využilo stejný benefit jen 84 tisíc lidí.

Celkem letos pojišťovna vyplatila klientům na ochranu proti klíšťatům přes 36 milionů korun. Příspěvek mohou zájemci čerpat i po zbývající část roku, přičemž získat mohou až 500 korun. Průměrné náklady na léčbu jednoho nemocného s klíšťovou encefalitidou se pohybují kolem 15 tisíc korun ročně.

VZP se prevenci proti klíšťové encefalitidě věnuje systematicky a dlouhodobě. Letos na jaře například průzkumem zjišťovala, kolik jejích klientů se loni dostalo do kontaktu s klíštětem. Průzkum se uskutečnil na pobočkách pojišťovny a odpovídalo v něm 477 respondentů. Ukázalo se, že v uplynulém roce měl klíště bezmála každý třetí.

Nemoc ovšem nezřídka zanechává vážné trvalé následky, jako je například ochrnutí, poruchy soustředění či snížení intelektuálního výkonu. S tím pak souvisejí další náklady v sociální a zdravotní oblasti.

Proti klíšťové encefalitidě je ovšem očkována jen zhruba čtvrtina lidí. Výsledky průzkumu v tomto směru odpovídají dřívějším informacím od epidemiologů a odborníků na vakcinaci. V řadě vyspělých zemí je přitom proočkovanost mnohem vyšší – v Rakousku až devadesát procent.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *