Horké počasí způsobilo i více infarktů          

O tom, že horko dokáže zacvičit s lidským srdcem, vědí své lékaři ve Zlíně. Kardiologické oddělení Krajské nemocnice T. Bati ošetřilo v minulém týdnu 12 pacientů s infarktem myokardu. Šlo o pacienty ve věku 49 až 86 let.

„Podepsalo se na tom velké horko a blížící se změna počasí,“ upozornil primář Kardiologického oddělení Zdeněk Coufal. Všechny pacienty přivezla rychlá záchranná služba, jejíž vozidlo je doslova „koronární jednotkou na kolech“ a je vybaveno vším, co je potřeba k úspěšnému řešení možných komplikací akutního infarktu.

„Infarkt myokardu se většinou projeví bolestmi na prsou – za hrudní kostí, mezi lopatkami, vystřelováním bolesti do levé paže nebo do krku – a může při tom být pocit nedostatku dechu. V případě, že takové potíže nastanou a neustupují do 15-20 minut, je namístě uvažovat právě o možnosti infarktu,“ uvedl primář Coufal. Podle něj není vhodné, aby se nemocný sám odebral k lékaři a už vůbec ne jako řidič vozidla. Vždy je nutné volat záchranku.

V případě potvrzené diagnózy je nemocný převezen přímo do kardiocentra. „My poté provedeme koronární angioplastiku, kdy je tepna rozšířena balonkem a z cévy může být odsáta případná krevní sraženina. Zúžené místo pak vyztužíme koronárním stentem, který zabrání opětovnému zúžení nebo uzávěru,“ konstatoval primář Coufal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *