Ledvinovou koliku nejčastěji způsobují močové kameny

Močové kameny jsou metabolické onemocnění, jehož prvním projevem je často ledvinová kolika. Do metabolické ambulance ve Zlíně jsou nejčastěji odesíláni právě pacienti po prodělané kolice.

„Pokud při ní pacient vymočí kámen, je odeslaný na rozbor do naší specializované laboratoře, která jako jediná ve Zlínském kraji provádí tohle stanovení. Při prvním vyšetření v metabolické ambulanci jsou potom pacientům vyšetřeny všechny rizikové faktory močových kamenů v krvi a moči. Především stanovení vápníku a parathormonu v krvi k vyloučení onemocnění příštítných tělísek. V moči se stanovují koncentrace kamenotvorných látek – kyselina močová, vápník, oxaláty, a látky, které brání vzniku kamenů – hořčík a citráty,“ uvedl Tomáš Šálek, primář Oddělení klinické biochemie a farmakologie Krajské nemocnice T. Bati.

Pacienti jsou do metabolické ambulance nejčastěji odesíláni z urologických ambulancí nebo na doporučení praktických lékařů – nejen ze zlínské nemocnice a Zlína, ale také z Brna, Břeclavi nebo Kyjova. „Léčba zahrnuje změnu životního stylu – především pitného režimu s vymočením alespoň 2,5 litru moči za den, omezením solení, snížením nadměrného příjmu masa a uzenin – a také farmakoterapii. Hlavním lékem je podávání draselné soli kyseliny citronové,“ uvedl primář Šálek.

Kyselina citronová je přirozená látka, kterou máme v každé buňce. Působí v moči tak, že váže vápník a vytvoří sůl, která je rozpustná, na rozdíl od jiných solí vápníku, ze kterých jsou složeny močové kameny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *