Nemocnice Šumperk má nově vlastní mikrobiologickou laboratoř

Nemocnice Šumperk otevřela vlastní mikrobiologickou laboratoř. Slouží nejen pro potřeby lůžkových oddělení a ambulancí nemocnice, ale i pro lékaře z okolí. Díky nové vlastní laboratoři mají šumperští lékaři k dispozici laboratorní výsledky mnohem rychleji a mohou tak včas zahájit potřebnou léčbu. 

Infekce, sepse (otrava krve) nebo zánět mozkových blan jsou nemoci, u kterých doslova každá minuta hraje roli. Stejně jako jejich včasná diagnostika.

„Výsledky mikrobiologických nálezů zásadně ovlivňují rozhodování lékařů o dalším léčebném postupu a mnohdy vlastně rozhodují o životě pacienta. Další nespornou výhodou nově vzniklé laboratoře je fakt, že jsme uvnitř jednoho areálu a můžeme tak s ošetřujícími lékaři konzultovat i průběžné výsledky,“ uvedla lékařka mikrobiologické laboratoře Erika Czyžová.

Nemocnice doposud vlastní mikrobiologickou laboratoř neměla. Tento druh odbornosti ji až donedávna chyběl a výsledky z vyšetření zajišťovaly externí laboratoře. Nemocniční laboratoř uvítali i okolní ambulantní specialisti, kteří zasílají pacienty k vyšetření nebo zákrokům do nemocnice.

Mikrobiologická laboratoř je součástí Centrální laboratoře Nemocnice Šumperk. Ta provádí kvalitativní a kvantitativní biochemická, hematologická, imunologická, mikrobiologická a sérologická vyšetření krve, moče, mozkomíšního moku, stolice a dalších biologických materiálů. Mimo jiné nabízí i základní screeningová a toxikologická vyšetření.

Kromě mikrobiologické laboratoře investovala Nemocnice Šumperk také do rozvoje imunologické části. Laboratoř doposud nabízela jen omezené spektrum vyšetření. Díky novému přístrojovému vybavení a posílenému personálu nabízí nemocnice mnohem širší spektrum vyšetřovacích metod. I v tomto případě se tak lékaři nově dočkají výsledků z vyšetření ve většině případů ještě týž den.

Celá Centrální laboratoř Nemocnice Šumperk provádí měsíčně téměř 200 tisíc analýz prostřednictvím 270 různých metod. Laboratoře pracují v nepřetržitém provozu sedm dní v týdnu. Do nového mikrobiologického pracoviště investovala nemocnice víc než pět miliónů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *