První v Česku! Plasmovou disekci mají České Budějovice

Revolučním systémem plasmové disekce PlasmaJet, který slouží k šetrnějším, bezpečnějším a současně radikálnějším operacím, je nově vybaveno Gynekologicko-porodnické oddělení nemocnice v Českých Budějovicích. Stalo se tak vůbec prvním pracovištěm v Česku, které disponuje touto technologií.

„Na gynekologickém pracovišti se bude PlasmaJet používat hlavně v onkogynekologii a v chirurgickém řešení hluboké pánevní endometriosy,“ vysvětlil primář Petr Sák.

Tato technologie umožní šetrnější, bezpečnější, ale zároveň radikálnější operování. „V případě rakoviny vaječníků je základní léčebnou modalitou a rozhoduje o prognóze pacientky,“ dodal primář.

PlasmaJet (plasmové oddělení jednotlivých struktur tkání a zástava krvácení) umožňuje bezdotykově řídit hloubku řezu zhruba v rozsahu 0,1–0,3 milimetrů. Důležité je, že do okolní tkáně prochází zcela minimální tepelný účinek.

„Díky neexistujícímu termálnímu poškození tkáně lze provádět operační výkony ve velmi citlivých strukturách, kde dosud byly podobné zákroky nemožné nebo silně rizikové. Předpokládaný počet výkonů bude zhruba sto za rok,“ odhadl Sák.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *