Gastroenterologie v Novém Jičíně získala moderní přístroj

Nový moderní přístroj zakoupila Nemocnice Nový Jičín na své gastroenterologické oddělení. Nová endoskopická věž disponuje špičkovým procesorem a koloskopem a výrazně zkrátí čekací lhůty. Lékaři ji využijí k vyšetřování tlustého střeva a konečníku.

Dosud měla novojičínská nemocnice dva endoskopické sály. Díky dvoumilionové  investici nyní využívá třetí sál s novou moderní sestavou. „Objednací doba se zkrátí z více než dvou měsíců na jeden. Díky svým technickým parametrům nám přístroj pomůže nejen zrychlit, ale i zpřesnit diagnostický proces,“ prohlásil Martin Merenda, vedoucí lékař gastroenterologického oddělení. Ročně e na něm provede zhruba 2000 koloskopií.

Nový koloskop má kvalitní moderní zobrazení s vysokým rozlišením, které dovoluje lékaři důsledně a velmi podrobně prohlédnout sliznice těchto orgánů. Velkou výhodou, kterou ocení zejména vyšetřované osoby, je možnost plnit střevo místo vzduchu, oxidem uhličitým, který se rychle ze střeva vstřebává a je tak pacientem lépe tolerován. „Nový systém umožňuje také pořizování obrazové dokumentace a archivaci záznamů ve vysokém rozlišení,“ dodal Merenda.

Koloskopie je vyšetřovací procedura, která lékaři umožní podívat se do střev pacienta a diagnostikovat tak například střevní záněty, polypy nebo nádorová onemocnění. Metoda umožňuje rovněž ihned odstranit podezřelé výrůstky, pacient se tak vyhne klasické operaci, která je pro organismus větší zátěží.

„Ačkoliv jsou nádory tlustého střeva a konečníku velmi dobře léčitelné, mnoho lidí přichází k lékařům pozdě, v pokročilých stádiích nemoci, kdy je šance na vyléčení velmi nízká. Přitom rakovinu tlustého střeva a konečníku podchycenou v začátcích onemocnění je možné v devadesáti procentech vyléčit,“ vysvětlil gastroenterolog novojičínské nemocnice.

Časná stadia onemocnění jsou podle něj ale zpravidla bezpříznaková a jedinou možností jak je včas odhalit je preventivní koloskopie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *