Jeden dárce orgánů – deset příjemců

Jedny játra až pro dva příjemce. Ledviny od jednoho dárce putují ke dvěma nemocným. Dále srdce, plíce, slinivka či Langerhansovy ostrůvky, tenké střevo, v případě ženy ještě děloha. Možnosti transplantační medicíny se v Česku neustále posouvají.

Dárců orgánů je stále nedostatek. I proto každý rok zemře přes 60 pacientů, kteří se transplantace nedočkají. A na čekacích listinách jsou v posledních dvou letech rekordní počty, aktuálně čeká 11 541 pacientů na výměnu některého orgánu.

„Stejně tak roste i transplantační aktivita v pražském IKEM. Například na novou ledvinu čeká v IKEM pacient 259 dní, na játra 40 dní a na srdce 166 dní,“ vysvětlil přednosta Transplantcentra Ondřej Viklický. S rostoucími počty pacientů a následných transplantací, rostou i počty dárců orgánů. I tak jich ale není stále dost. Zatímco před dvaceti lety se jejich počty v IKEM pohybovaly mezi 70 až 100 za rok, v posledních pěti letech je jich o třetinu více.

„Loňský rok byl pro IKEM v odběrové aktivitě s 139 dárci výjimečný. Dárců orgánů je ale nedostatek oproti lidem čekajícím na záchranu života či jeho zkvalitnění,“ upozornil Aleš Herman, ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny. Ještě před dvaceti lety tvořili většinu dárců orgánů pacienti mezi 19-50 lety. Situace se i zde ale dramaticky změnila. Víc než polovina orgánů teď pochází od lidí, kterým je 51 a více let. Výjimkou nejsou případy, kdy se fungující orgán odebere i pacientům starším šedesáti let.

Například v roce 2016 byly ledviny odebrány 18 dárcům nad 71 let a v 45 případech dárcům mezi 61 a 70 lety. „Je nutné říci, že ale i tyto orgány od starších pacientů velmi dobře fungují, zajišťují příjemcům mnoho let kvalitního života,“ upřesnil Viklický. Jak nyní vypadá nejčastější dárce orgánů? S nadsázkou lze říci, že je to 55letý muž s krevní skupinou A, u kterého došlo k devastujícímu krvácení do mozku.

Dárce totiž tvoří ze dvou třetin muži, věkový průměr je 55 let, téměř polovina z nich má krevní skupinu A, pak následuje krevní skupina 0 a B, nejméně je dárců s AB2 . Dárců orgánů do 18 let je minimum, ročně se takové orgány odeberou v jednotkách případů. Nejčastěji se stane dárcem orgánů člověk, který má nezvratné poškození mozku.

„Víc než polovina případů je spontánní zakrvácení do mozku. Následují stavy, kdy je mozek nedostatečně zásoben okysličenou krví, typickým příkladem jsou cévní mozkové příhody. Třetím případem jsou poranění mozku při různých nehodách,“ popsala Eva Pokorná, vedoucí lékařka Oddělení odběru orgánů a transplantačních databází. Dárce orgánů indikují zejména lékaři z anesteziologickoresuscitačních oddělení.

V průzkumu Institutu klinické a experimentální medicíny z let 2011–2017 vyplývá, že komunikace s rodinou při oznamování zařazení do dárcovského programu je pro lékaře psychicky velmi zatěžující. Přestože je v Česku zakotven předpokládaný souhlas s darováním orgánů, lékaři dárcovských nemocnic se setkávají s odmítnutím rodiny s darováním orgánů jejich blízkého.

 • Pacienti na čekacích listinách k 1. listopadu:
  srdce 148
  játra 89
  ledviny 805
  plíce 57
  pankreas 43
  Langerhansovy ostrůvky 12

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *