Republikové prvenství – jednovstupový výkon „single site“

Lékařští specialisté Kliniky urologie a robotické chirurgie Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem jako první v Česku provedli jednovstupový výkon „single site“ s asistencí robota.

„Podařilo se nám robotický systém da Vinci Xi rozšířit o systém single site. Jde o adaptér, který umožní provést určité roboticky asistované operace ranou v délce do 25 milimetrů. Za pomoci speciálního disku a speciálních trokárů, tedy instrumentů, jimiž se zavádějí nástroje do pacienta, zavedeme čtyři porty – jeden pro kameru, dva pro nástroje a jeden asistentský port. Vše touto pětadvacetimilimetrovou ranou v těle pacienta. Tak jsme schopni provést jednodušší chirurgické výkony za pomoci robota, které zanechají na těle pacienta nejmenší následky,“ popsal podstatu tohoto pro pacienta velmi šetrného zásahu Jan Schraml, přednosta Kliniky urologie a robotické chirurgie.

První operaci s pomocí single site provedl tým přednosty Schramla u pacienta, který měl za sebou několik výkonů na ledvině s vrozenou vadou. Obě ledviny měl od narození srostlé do sebe a opakovaně se mu v nich tvořily konkrementy, ledvinové kameny. Z pětadvacetimilimetrové ranky se operatéři dostali k ledvině a povedlo se jim vyndat kámen stejné velikosti, aniž by museli provést větší, invazivnější výkon.

Při druhém výkonu operovali pacientku, které se po gynekologické operaci vytvořila píštěl mezi močovým měchýřem a pochvou. Proto byla tato mladá čtyřicetiletá žena inkontinentní, moč jí odcházela pochvou. Single site bylo zavedeno pupkem, což umožnilo píštěl přerušit a odděleně zašít pochvu a močový měchýř. Pro pacientku to má nejmenší kosmetické následky a nejmenší riziko kýly či krvácení.

„Nemůžeme si však slibovat, že tímto jednovstupovým robotickým výkonem by šlo nahradit všechny robotické operace. Má to dva aspekty. Prvním je fakt, že výkon není hrazen zdravotními pojišťovnami podle sazebníku a můžeme některé typy výkonů provádět zatím jen díky vnitřní podpoře Krajskou zdravotní. Samozřejmě se budeme snažit využít single site především u komplikací gynekologických výkonů. Do konce letošního roku máme ještě možnost provést pět těchto operací,“ vysvětlil přednosta Schraml.

Centrum robotické chirurgie při Klinice urologie a robotické chirurgie ústecké Masarykovy nemocnice zahájilo svoji činnost v roce 2008 první roboticky asistovanou operací, jíž byla resekce tumoru ledviny.

Robotická chirurgie znamená minimálně invazivní chirurgickou metodu, vhodnou pro operace v dutině břišní a hrudní a v dalších špatně dostupných dutinách lidského těla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *