Červenec – zaměřeno na krevní oběh

Podle přírodní medicíny je červenci nejvíce ohroženým systémem krevní oběh. 
Krevní oběh je uzavřený systém cév, který společně se srdcem zajišťuje rozvádění kyslíku, živin, enzymů, hormonů a tepla do tkání a odvádění CO2 a odpadních látek z těla ven přes vylučovací orgány.

Člověk a ostatní obratlovci mají uzavřenou oběhovou soustavu, která je složená ze dvou hlavních okruhů.
Malý srdeční oběh cirkuluje krev mezi srdcem a plícemi, zatímco ve velkém srdečním oběhu koluje krev mezi srdcem a celým tělem, aby byly živiny a kyslík dopraveny k buňkám.
Oběhová soustava má v lidském těle celou řadu různých funkcí. Přenáší kyslík do tkání a odvádí CO2. Rozvádí živiny z trávicí soustavy do jater (vrátnicový oběh) a z jater do orgánů celého těla.
Odvádí odpadní látky do ledvin (vznik moči) a do kůže (vzniká pot). Rozvádí po těle hormony z endokrinních žláz (žlázy s vnitřní sekrecí) a teplo (čímž řídí termoregulaci). Zprostředkovává obranu organismu proti choroboplodným zárodkům – tvorbou protilátek a mechanickým zničením. Oběhová soustava konečně vytváří a udržuje stálé vnitřní prostředí.

Krev je spolu s energií čchi symbolem životní energie. Podle orgánových hodin je mezi 19. – 21. hodinou nejsilnější energie krevního oběhu, nejslabší pak ráno mezi 7. – 9. hodinou.

Nejčastěji se problémy krevního oběhu mohou projevit vysokým či nízkým krevním tlakem.
Pokud je krevní tlak vysoký, může se to projevit bolestmi hlavy, závratěmi, hučením v uších, bušením srdce. Pokud naopak nízký, máme chladné končetiny, pokud rychle změníte polohu (třeba při vstávání) může se dostavit až mdloba nebo chvilková závrať, při velkém poklesu tlaku se může zhoršit vidění.
Dalším projevem špatného krevního oběhu je nedokrvování končetin, mravenčení, křeče svalů, změny srdečního rytmu, těžknutí nohou.

Krevnímu oběhu pomůžete i hlubokým, pomalým dýcháním

To, že s naším krevním oběhem není něco v pořádku,  můžete poznat podle prokvétání žilek na nose a kolem nosu. Hluboké příčné praskliny na jazyku pak mohou naznačovat dispozici k cévním poruchám mozku.

A jak tedy nejen v červenci pomoci krevnímu oběhu

 • nadopujte se zeleninou – zvláště ta listová má velmi pozitivní vliv na krvetvorbu – salát, zelí, květák, kapustu, fazolové lusky, červenou řepu, rajčata, cuketu a sezónním ovocem

 • hodně pijte – v horku přichází nejvíce oběhových kolapsů

  K nejvhodnějším nápojům patří obyčejná pitná voda,  případně voda balená (kojenecká, pramenitá či slabě mineralizované přírodní vody bez oxidu uhličitého), zelené a ovocné čaje, vodou ředěné ovocné či zeleninové cukrem nepřislazované přírodní šťávy.

  Zcela výjimečně bychom měli pít různé slazené nápoje (limonády, kolové nápoje, ochucené mineralizované přírodní vody). Dále také energetické nápoje a ovocné nektary. Tyto nápoje obsahují poměrně vysoké množství cukru, což zvyšuje pocit žízně a navíc přijímáme zbytečně velké množství energie, které často ani nevyužijeme.

 • omezte sůl, která neprospívá krevnímu tlaku a tělu vůbec

 • na krevní oběh působí dobře také řada koření, zejména skořice, barevný pepř, hřebíček, fenykl, koriandr, majoránka, kmín či rozmarýn. Z bylinek doporučuji zařadit meduňku, kopřivu, sedmikrásku, smetanku, břízu, diviznu, vřes, kostival, řebříček, třapatku, rakytník, rozrazil, ginko biloba, černý bez, apod. K úpravě krevního tlaku dobře slouží výluh z česneku medvědího nebo nálev z hlohu obecného.

 • hlídejte si dostatek minerálů, jako je vápník, hořčík, zinek a draslík.

 • odlehčete jídelníček, v letním období není ideální čas na tučná a nezdravá jídla, místo toho si dopřejte více ryb

  Vše pro vaše zdraví ….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *