Význam jódu v organismu

Jód hraje roli i v poruchách štítné žlázy, kdy dochází buď ke snížení její funkce (hypothyreóza) nebo zvýšení její funkce (hyperthyreóza).

Štítná žláza

Štítná žláza (latinsky: glandula thyroidea) je žláza s vnitřní sekrecí, uložená na konci průdušnice, kterou objímá jako motýlí křídla z obou stran. Vytvářejí se v ní hormony, označované jako hormony štítné žlázy, trijodthyronin a thyroxin. Oba dva ovlivňují spotřebu kyslíku, rychlost látkové výměny, růst a vývoj. Samotný jód už nic neovlivní, proto aby splnil svoji roli, musí se navázat ve štítné žláze na aminokyselinu threonin. Pro vytvoření hormonů štítné žlázy je nezbytný jód. Proto není překvapivé, že většina jódu v našem těle se nachází právě ve štítné žláze.

Hypothyreóza

Hypothyreóza je snížení činnosti štítné žlázy nejčastěji způsobené chronickým autoimunitním zánětem tohoto orgánu. Ten je poškozen, čímž dojde ke snížení činnosti, a tedy i vytváření hormonů. Pacient je unavený, ospalý, zimomřivý, zpomalený v řeči i pohybech. Kůže je suchá, chladná, zhrubělá. Jeho srdeční akce je také zpomalená. Zvýšený příjem jódu může pomoci při lehčí formě nemoci, u těžší formy už bohužel průběh onemocnění neovlivní.

Hyperthyreóza

Hyperthyreóza je zvýšená činnost štítné žlázy, při které vytváří více hormonů, než tělo potřebuje. Nejčastější má opět autoimunitní původ (imunitní systém vytváří protilátky proti vlastní tkáni). To je způsobeno tím, že imunitní systém organismu produkuje látku, která stimuluje funkci štítné žlázy. Projevuje poklesem hmotnosti při dobré chuti k jídlu, neklidem, nespavostí, pocitem horka a pocením, bušením srdce, svalovou slabostí a dalšími obtížemi. Lékař u pacienta se zvýšenou činností štítné žlázy obvykle nachází teplou a zpocenou kůži, svalovou slabost, neklid a sklon k rychlé srdeční akci (tachykardie), která může být i nepravidelná (arytmie). Typickým příznakem je u něj padání vlasů. Štítná žláza je obvykle mírně zvětšené a oči vystupují z důlků (exoftalmus). Během hyperthyreózy se nesmí zvyšovat příjem jódu (včetně doplňků stravy a jídla), protože tím dojde ke zhoršení nemoci.

Nedostatek jódu

Důležité je si uvědomit, že nedostatek jódu tvoří samostatný zdravotní problém a neměl by být zaměňován za sníženou činností štítné žlázy, kde je původní příčinou dnes něco jiného. Dříve byl hlavně způsoben nedostatečnou konzumací potravin bohatých na jód. Dnes se tento problém spíše vyskytuje v rozvojových zemích. U nás jednak máme dostatečný výběr potravin bohatých na jód a také je jedlá sůl jodizována přídatkem jódu.

Nedostatek jódu se zejména projevoval zvětšenou štítnou žlázou, nazývanou struma (česky vole). Je to dáno tím, že se štítná žláza snaží vychytat co nejvíce jódu z krve. Nedostatek může být dále provázen vznikem anémií, stálým pocitem hladu, zpomaleným tepem, sklonem tloustnout i při malých dávkách kalorií nebo zhrubnutím pokožky a vlasů. Pacient více zapomíná a trpí zácpou. Pokud je nedostatek jódu přítomný u dospívajícího člověka, pak dochází ke zvýšenému výskytu akné. Nedostatečný příjem jódu sice také může mít za následek sníženou činnost štítné žlázy, ale to se dnes u nás, díky přítomnosti jódu v potravě, téměř nevyskytuje.

Jaké jsou obvyklé denní dávky jódu?

Obvyklá denní spotřeba činní cca 1 μg na 1 kg váhy člověka, tedy cca 80 μg pro průměrného člověka. Doporučené denní dávkování činí u dětí do 10 let cca 40–120 μg, u dospělých je doporučená o něco vyšší dávka, cca 150 μg. Je důležité připomenout, že v doplňcích stravy může být uváděn ve složení jak elementární jód, tak i sloučeniny jódu (anorganické či organické), u kterých se pak dávka přepočte na “samotný“ jód.

Kde se jód vyskytuje?

Nejvíce jódu se vyskytuje v rybách a dalších darech moří.
Dále je obsažen v mléčných výrobcích a v menším množství ve vejcích, čokoládě, sušených houbách, sterilovaném zelí, masných výrobcích.  Jód se přidává také do kuchyňské soli. Z minerálních vod je vyšší obsah jódu v Hanácké kyselce nebo Vincentky.

 

 

vše pro Vaše zdraví ….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *