Yacon

Yacon, také jakon, aricoma, arboloco, colla, ipio, mexican potato, taraca (lat. Smallanthus sonchifolius nebo Polymnia sonchifolia)je tradiční rostlinou pěstovanou v peruánských Andách. Dodnes  je v některých částech Peru spojena se zvláštními náboženskými a kulturními a rituály.

Hlíz této rostliny jsou velmi šťavnaté a sladké. Běžně se konzumuje syrový, čerstvý nebo sušený. V posledních letech se z něj začaly vyrábět také sirupy, nápoje, křupky a vločky. Dá se smažit, vařit i péct. Hlízy jakonu obsahují v čerstvém stavu asi 70 % vody, takže mají nízkou energetickou hodnotu. Zároveň obsahují poměrně vysoké množství inulinu, takže jsou vhodné pro diabetiky. Také z listů byly izolované látky, které stejně jako inzulin snižují zvýšenou hladinu krevního cukru.

Účinné látky v Yaconu

Yacon obsahuje 20 druhů velmi důležitých aminokyselin, minerální látky jako draslík, vápník, hořčík, železo a fosfor, vlákninu, karoten, vitamíny A, B1, B2, C a enzymy. Hlízy jsou plné fruktooligosacharidů (cca 67%). Dávají bulvám sladkou chuť a jakon je považován za jejich nejbohatší zdroj. Fruktooligosacharidy (FOS) jsou cukry, které se nevstřebávají do organismu. Působí jako prebiotika, výzkumy navíc ukazují, že konzumace FOS může pomoci zvýšit hustotu kostí a chrání před osteoporózou.
Řadu účinných látek obsahují také listy a nať. Jsou bohaté na proteiny (11-17%), v určitém množství jsou zastoupeny protokatechin, kyselin chlorogenová, kávová a ferulová. Čaj z listů má prebiotické a antioxidační účinky. Zneškodňuje volné radikály, chrání genetický materiál, zpomaluje stárnutí organismu a působí jako prevence proti nádorovým onemocněním a sklerotickým změnám.

Bylinu používali už staří Inkové

Původní obyvatelé And využívali hlízy yaconu jako potravinu i jako sladidlo. Ale i zbytek rostliny se dá využít pro řadu svých pozitivních vlivů na lidský organismus. Čaj z listů jakonu pomáhá detoxikovat tělo, při trávicích problémech, zácpách, pije se při zánětlivých onemocněních močového měchýře, ledvin, jater, kloubů a střev. Dokáže regulovat krevní tlak i hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol i triglyceridy. Tím dokáže významně podpořit léčbu diabetes i otylosti. Odvar z jakonu obnovuje střevní mikroflóru po léčbě antibiotiky, působí jako prevence proti arterioskleróze a zlepšuje kardiovaskulární systém. Navíc dokáže skvěle uklidnit mysl.

Yacon už dobyl celý svět

V dnešní době se jakon pěstuje i mimo Jižní Ameriku, především v Japonsku a na Novém Zélandě se stal velmi oblíbeným. Jeho pěstování se rozšiřuje v Austrálii i v USA, právě pro své všestranné pozitivní účinky na lidské zdraví i schopnost nahradit díky své sladkosti běžně užívaný cukr – sacharozu. Ta má zbytečně vysokou energetickou hodnotu a ovlivňuje hladinu krevního cukru, zatímco fruktóza získaná z yaconu tyto negativní účinky nemá. Proto se z hlíz lisuje šťáva dvakrát sladší než med a suché se pak drtí na prášek, jímž je také možné sladit. Spolu s čajem z listů, v nichž se nachází přírodní alternativa inzulinu, je jakon ideální bylinou pro podporu léčby nemocných cukrovkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *