Crohnovu chorobu spouští nedostatek vitaminu

Crohnova choroba je zánětlivé postižení trávicí trubice – tlustého střeva. Zánět je chronický a proniká celou stěnou. Postižena může být kterákoliv část trávicí trubice. Většinou se střídají nepostižené úseky s postiženými.

Akutní začátek napodobuje zánět slepého střeva. Většina těchto nemocných se uzdraví, ale deset až dvacet procent pacientů však přechází do chronického stadia. Příznačný je vleklý průjem (tři až šest stolic denně). Dále jsou to stálé bolesti v pravé dolní části břicha, hubnutí, únava, zvýšená teplota. Typické jsou píštěle do sousedních orgánů. Průběh bývá dlouhodobý, období aktivity se střídají s obdobími klidu.

U některých pacientů je aktivita mírná, u jiných se nemoc stále zhoršuje a zachvacuje další části trávicí trubice. Pacienti mívají komplikace i mimo trávicí trubici (bolesti kloubů, oční záněty, kožní nemoci, záněty žlučových cest a žlučové kameny, onemocnění ledvin).

Od nedostatku „déčka“ ke Crohnově nemoci?

Podle názoru vědců není role vitamínu D ve vztahu ke Crohnově chorobě vůbec okrajová. Výsledky výzkumu naznačují, že by se nedostatek vitamínu D mohl dokonce podílet i na vzniku této nemoci.

Podle klinických studií by doplnění vitamínu D mohlo pomoci předejít vzniku Crohnovy choroby, případně zmírňovat její příznaky. Nedostatek vitamínu D je potenciální riziko, které můžeme eliminovat již nyní.

Vitamin D se dá pořídit i v příjemné tekuté formě.

 

 

 

Vše pro Vaše zdraví ….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *