Alopecie – absence vlasů

Alopecie je menší nebo úplná absence vlasů. Nejznámější je výskyt alopecie na hlavě, ale může se objevit i na jakékoliv ochlupené části těla. Nejrozšířenější je dědičná alopecie neboli plešatost. Normální vlasy mizí nejprve ze spánků a temene, kde nahrazuje jemný porost připomínající chmýří. Postižená oblast se postupně rozšiřuje a hranice normálního vlasového porostu ustupuje. Tento druh ztráty vlasů je dědičný a postihuje především muže, ale může se objevit  i u mladých žen nebo u žen po menopauze.

Alopecie podle místa výpadku

  • Pokud najdete na hřebenu nadměrné množství vlasů, které vypadávají ze všech částí vlasové pokrývky hlavy, jde o vypadávání difuzní.

  • Pokud se vypadávání soustředí do jednoho místa a vznikne menší či větší lysinka, jde o alopecii areata (AA), alopecii ložiskovou.

  • Pokud vypadají všechny vlasy, jde o alopecii totální.

Závažnost stavu

U takových stavů může jít o záležitost přechodnou, a když se upraví situace v těle, tj. když přestanou působit vyvolávající faktory, je naděje, že se růst vlasů obnoví. Pokud ovšem dojde k poškození vlasové cibulky a tzv. kořen vlasu odumře a vytvoří se v tom místě jizva, nazýváme takovou alopecii atrofickou. Zde není naděje, že se růst vlasu obnoví.

Vliv na psychickou (ne)pohodu

Ačkoliv toto onemocnění nepatří k situacím, které by ohrožovaly život, přesto má objev alopecie na dané jedince depresivní účinek a působí psychickou změnu zvláště u žen. Začnou se stranit společnosti, získají pocit méněcennosti apod.

Vypadávání vlasů je třeba vnímat jako signál toho, že se v těle děje něco špatného, nositel této diagnózy si totiž vytvořil takové podmínky, jež vyvrcholily projevem nemoci, a to po některém spouštěcím faktoru, třeba viru, bakterií, po prochlazení, ale nejvíce jsou to stresové faktory, tj. konflikty mezi partnery, v zaměstnání apod. Svým dílem se na vzniku nemoci podílí i kouření. Často je tento fenomén spojován s jinou nemocí, jakou je alergie4, ekzém, astma, senná rýma, a hodně často je součástí tzv. autoimunitních nemocí, zvláště když jsou protilátkami napadány žlázy s vnitřní sekrecí (štítná žláza, slinivka ad.).

 

 

…. vše pro Vaše zdraví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *