Když jsou vaječníky v penzi

Osteoporóza je nemoc, která způsobuje degeneraci kostní tkáně a snížení jejího objemu. Postihuje miliony žen i mužů na celém světě. U žen se osteoporóza vyskytuje častěji hlavně v souvislosti s hormonálními změnami po přechodu, v takzvané menopauze.

Menopauza u žen nejčastěji přichází kolem 50. roku věku. V tomto období se v ženském těle odehrávají změny, které ovlivňují celý organismus. Přechod začíná postupným snižováním hladin ženských pohlavních hormonů, estrogenů a progesteronu, a trvá několik let. Tyto hormony jsou tvořeny převážně ve vaječnících. Protože zasahují co dějů v celém těle, jejich úbytek s sebou nese řadu problémů.

Snížením produkce ženských pohlavních hormonů dochází k poruchám menstruačního cyklu, jeho intervaly se prodlužují, až ustane úplně. Dalším orgánem, na který mají tyto hormony vliv, je mozek. Proto může u žen v přechodu docházet ke stavům podrážděnosti, nespavosti, nervozity, neklidu, ke změnám nálady. Přechod se projevuje i návaly horka.

Vyhasínající vaječníky nestačí produkovat dostatek hormonů, vyrábí si je tělo – i když nedostatečně – jinde. A to zejména v tukové tkáni. Proto se u žen v a po menopauze začínají objevovat změny v ukládání tuku. Ten se začíná hromadit i mimo své typické lokalizace, a významně tak přibývá obézních žen. Se zvýšeným ukládáním tuků souvisí i častý vzestup hladin cholesterolu a ostatních tuků v krvi, což zvyšuje riziko srdečních a cévních onemocnění.

Spolu s menopauzou se může dostavit i osteoporóza. Chybějící vápník je dobré nahradit v jeho bioaktivní formě, což lze pomocí žraločí chrupavky. Je v ní obsažen s fosforem v ideálním poměru 2:1 a snižuje významným způsobem problémy s osteoporózou, kterou trpí velká část zejména ženské populace po 45. roce věku. Vysoký obsah přírodního chondroitin sulfátu ve žraločí chrupavce významnou měrou doplňuje také léčbu revmatických a artritických stavů.

 

 

vše pro Vaše zdraví ….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *