Alzheimer zloděj paměti

Každý z nás určitě vtipkuje „zase mi ten němec něco schoval“
Někdy ale nemusí být vtipkování na místě, může se jednat o alzheimerovu chorobu.
Choroba je zrádná v tom, že přesné příčiny lékaři nestanovili.

Alzheimerova choroba je většinou spojována se stářím, bohužel tato nemoc se nevyhýbá ani mladším ročníkům.

Podle České alzheimerovské společnosti (ČALS) je v současnosti v tuzemsku postiženo Alzheimerovou chorobou přibližně 152 tisíc lidí. V mozku při ní dochází k poruchám jeho částí a odlišné látkové výměně, následkem čehož klesá kognitivní funkce organismu. Choroba přichází pozvolna a zejména u mladších lidí jsou průvodní příznaky těžko rozpoznatelné. Správně diagnostikovanou nemoc má podle ČALS pouze 20 až 30 % pacientů.

Rizikových faktorů je celá řada, v prvé řadě jsou to genetické dispozice. Dalšími faktory jsou deprese, kouření, hormonální poruchy, neodostatek živin.

Alzheimerova choroba narušuje část mozku a způsobuje pokles kognitivních funkcí jako je myšlení, paměť a úsudek.

Alzheimerova choroba začíná pozvolna a vcelku nenápadně, nejdříve se zhoršuje krátkodobá paměť, postupně se nemocný nedokáže postarat o některé věci v domácnosti, má problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. V posledních fázích nemoci je zcela odkázán na péči druhé osoby.

Kdy je zapomínání podezřelé?

  • časté zapomínání

  • poruchy spánku

  • roztržitost při vykonávání běžných činností

  • špatná motorika

  • pasivita a ztráta zájmu o cokoli

  • prudké změny nálad

  • časová a místní dezorientace

Důležité je mozkové buňky nejen trénovat, ale též je vyživovat a dát jim čas na dostatečnou regeneraci. V tomto případě lze využít byliny, které působí blahodárně na lidskou psychiku a duševní výkonnost.
Osvědčil se například jinan dvoulaločný, známější pod označením ginkgo biloba.
Ginkgo podporuje mozkové funkce, pomáhá udržet paměť a zachovat psychickou rovnováhu i ve starším věku či vypjatějších situacích.

Učení povzbuzuje také třezalka, která má i pozitivní účinky na zdravé trávení, funkci ledvin a dýchání. Působí též jako kardiotonikum, příznivě ovlivňuje úzkosti, neklid, deprese a neurastenie. Paměti dále prospívá bakopa drobnolistá, kterou používají africké a asijské národy při učení, protože bystří paměť a napomáhá obnovení mozkových buněk. Navíc působí proti stresu, neklidu a únavě. Užívat je možné rovněž komplexní bylinné kúry a přírodní doplňky z tinktur vybraných bylin. Na mentální zdraví působí příznivě kúra ze směsi ginkgo biloby a gotu koly, která podporuje prokrvení mozku, vstřebávání informací, mozkovou výkonnost a schopnost soustředit se.

Vše pro Vaše zdraví …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *