Máte skvrny na kůži? Zjistěte, proč se objevují a jaké rady byste si měli nechat poradit
12. 10. 2023
Kůže je největším orgánem v těle a má paměť. Pokud se o něj budeme starat v mládí, udržíme ho v průběhu let mnohem hladší a zdravější.
Péče o pleť je důležitá zejména v letních měsících. Horko, sluneční záření a nedostatečná ochrana mohou způsobit předčasné stárnutí pokožky a výskyt obávaných slunečních skvrn. Abychom lépe porozuměli péči, kterou naše pleť potřebuje, musíme nejprve pochopit, proč k ní dochází a co můžeme udělat, abychom tomu zabránili.
Co jsou to kožní skvrny a proč se objevují?
Kožní skvrny jsou výsledkem distribuce melaninu a také buněk, které jej produkují. Melanin je pigment, který chrání pokožku před slunečními paprsky; Když jsme vystaveni slunci, melanocyty jsou zodpovědné za produkci většího množství melaninu.
Jedním z hlavních důvodů vzniku skvrn je vystavení slunečnímu záření. Opalovací krémy plně nechrání před UV zářením, a proto i přes jejich používání dochází k nepřetržité produkci melaninu, což způsobuje výraznější zvýraznění skvrn. Přesto existuje několik důvodů, které mohou takové skvrny vytvářet:
-
Bakterie nebo jiné mikroorganismy v kůži.
-
Zánět z kožních vyrážek.
-
Změny v produkci melaninu.
-
Akné.
-
Rakovina kůže.
-
Léčba, JAKO JE radioterapie.
-
Patologie, jako je vitiligo.
Protože však existují různé důvody, existují také různé typy skvrn, které souvisejí s několika patologiemi nebo faktory a mohou se objevit v různých odstínech.
V každém případě je nejvhodnější, aby dermatolog pečlivě vyšetřil a sledoval jakýkoli typ místa nebo zranění, které se může na naší kůži objevit.
Bílé skvrny
Za normálních okolností bílé skvrny souvisejí s různými patologiemi, jednou z nich je dermatitida. Jedná se o dermatologické onemocnění, které způsobuje suchost, šupinky a bílé skvrny na kůži, zejména na obličeji. Mohou se také objevit v důsledku depigmentace nebo ztráty barvy, sluncem nebo plísní.
Vitiligo je na druhou stranu dalším důvodem tohoto typu skvrn. Je to výskyt bělavých skvrn a jsou ohraničené. Tento typ skvrn je symetricky rozmístěn po celém těle, ale hlavně na nohou, očích, nose a ústech. Toto onemocnění má autoimunitní původ.
Růžové nebo červené skvrny
Skvrny tohoto typu souvisejí s kožními vyrážkami, tento druh poranění je způsoben různými patologiemi. Některé z nejběžnějších jsou následující:
-
Rosacea.
-
Impetigo.
-
Dermatitida
-
Ekzém.
-
Plané neštovice.
-
herpes
-
Alergie
-
Spalničky
-
Nějaké kousnutí hmyzem.
Tmavé nebo hnědé skvrny
Výskyt těchto skvrn na naší pokožce je způsoben především pigmentací a produkcí melaninu, slunečním zářením a tedy předčasným stárnutím pokožky. Jedním z nejhorších důsledků slunečního záření je rakovina kůže, a z toho melanom.
Jak již bylo zmíněno výše, všechna poranění kůže by měla být vyšetřena dermatologem. Pokud však místo splňuje následující parametry, pravidlo AECDE, doporučuje se navštívit odborníka, aby se vyloučily možné závažné patologie:
-
Symetrie, kdy poranění není zaoblené.
-
Edges, když je skvrna nepravidelná.
-
C, když má různé odstíny a nikdy ne homogenním způsobem.
-
Diametr, je-li velikost poranění větší než 6 milimetrů.
-
E, pokud se některá z předchozích podmínek v průběhu času změnila.
Dělá se kůže během těhotenství skvrnitá?
Odpověď zní ano, hormonální změny, které ovlivňují tělo, mají vliv i na pokožku, takže se mohou objevit skvrny.
Různé hormonální změny zase podporují změny pigmentace kůže v některých částech těla, jako je břicho a obličej. Tento typ poranění je známý jako melasma. Melasma kožní onemocnění, které spočívá ve výskytu hnědých skvrn umístěných v oblastech, které jsou vystaveny slunci, známé také jako „těhotenská maska“.
Takovým skvrnám se lze vyhnout. Důležité je nevystavovat se slunci bez ochrany a vždy používat krémy s ochranným faktorem nad 50.
Sluneční skvrny na kůži
Jak jsme již řekli, jedním z hlavních důvodů množení skvrn na naší kůži je vystavení slunci. Často se má za to, že používání opalovacích krémů je užitečné pouze v létě, kdy jsou ve skutečnosti oblasti, jako je obličej, vystaveny působení UV záření po celý rok.
Dermatologové však doporučují chránit naši pokožku co nejdéle používáním FP50, abychom se vyhnuli hodinám, kdy jsou sluneční paprsky nejškodlivější.
Napsat komentář