Niacinamid, vitamín B3 pro zdravou pokožku

Co je niacin nebo vitamín B3?
Vitamin B3 neboli niacin je součástí komplexu vitamínů skupiny B, z nichž každý má jinou, ale doplňkovou strukturu a funkci, která podporuje fyzickou a duševní pohodu.
Jiný název pro tento vitamín je faktor PP (preventivní pelagra), protože nedostatek v přísunu tohoto vitaminu nebo jeho prekurzoru (tryptofanu) vede k této poruše, která se vyznačuje přítomností kožních, trávicích a nervových příznaků.
Termín „niacin“ se používá k označení všech vitaminově aktivních forem vitaminu B3. Je to obecný název používaný pro deriváty tohoto vitaminu, jako je kyselina nikotinová a její amid, nikotinamid (niacinamid).
Vitamín B3 neboli niacin je ve vodě rozpustný vitamín, který se rychle vstřebává pasivní difuzí v žaludku a střevě a jeho přebytek se vylučuje močí.
Na co se niacin používá?
V těle se podílí na široké škále oxidačních metabolických reakcí, tvorbě energie, syntéze mastných kyselin a obraně proti oxidantům. Studie prokázaly klinické přínosy při snižování kardiovaskulárních příhod a rozvoji aterosklerózy.
Vlastnosti niacinu
Mezi zdravotními tvrzeními schválenými EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) přispívá niacin k normálnímu:
  • Energetický metabolismus.
  • Funkce nervového systému.
  • Fyziologická funkce.
  • Údržba sliznic.
  • Údržba pokožky.
  • Snížení únavy a vyčerpání.
Potraviny obsahující niacin
Niacin je nejen poskytován kyselinou nikotinovou a nikotinamidem ve stravě, ale je také syntetizován v těle z esenciální aminokyseliny L-tryptofanu (přibližně 60 mg L-tryptofanu poskytuje 1 mg niacinu). Pojem mg ekvivalentů niacinu (NE) se používá k označení jak niacinu, který je přijímán, tak niacinu, který je produkován tělem z tryptofanu.
Vzhledem k příspěvku tryptofanu jsou potraviny obsahující tryptofan důležitými přispěvateli k celkovému příjmu ekvivalentu niacinu. Libové červené maso, drůbež, játra, hovězí, vepřové maso a ryby obsahují vysoké množství niacinu a tryptofanu a spolu s luštěninami a arašídy jsou důležitým zdrojem tohoto vitaminu. Sýr a vejce jsou relativně chudým zdrojem niacinu, ale obsahují velké množství tryptofanu, a proto mají vysoký ekvivalent niacinu. Ovoce a zelenina poskytují užitečné množství v závislosti na příjmu potravy. Dalšími zdroji jsou celozrnné výrobky, chléb, čaj a káva.
Co je niacinamid a jak se liší od niacinu?
Kyselina nikotinová a nikotinamid nebo niacinamid jsou formy vitaminu B3 souhrnně označované jako niacin.
Niacinamid nebo nikotinamid je však amid kyseliny nikotinové a fyziologicky aktivní forma vitaminu B3 nebo niacinu, protože se nachází jako součást koenzymů zapojených do procesů, které poskytují energii potřebnou pro každodenní fungování těla (ve formě adenosintrifosfátu nebo ATP).
Niacinamid je tedy hlavní formou vitaminu B3 v krvi.
Výhody niacinamidu pro pokožku
Niacinamid se přirozeně vyskytuje v lidských buňkách a je klíčovou složkou pro své přínosy pro hydrataci a strukturu pokožky.
 Jak niacinamid působí na pokožku?
Účinek proti stárnutí
Niacinamid působí pozitivně na opravu DNA a usnadňuje tvorbu kolagenu a elastinu, obnovuje epiteliální vrstvy a působí proti stárnutí.
Prostředek proti znečištění
Je vynikajícím prostředkem proti znečištění díky své schopnosti chránit buňky před běžnými látkami znečišťujícími ovzduší.
Zklidňuje a zklidňuje pokožku
Bylo prokázáno, že niacinamid má uklidňující účinek díky svým antioxidačním vlastnostem na buňky a stimulaci produkce lipidů a dalších strukturálních proteinů.
Hydratuje a posiluje
Stimuluje produkci ceramidů v pokožce a podporuje přirozenou schopnost pokožky zadržovat vlhkost, což prospívá kožní bariéře.
Zlepšuje vzhled rozšířených pórů
Pomáhá zmenšovat velikost pórů a udržuje pleť hydratovanou.
Reguluje a zmatňuje nečistoty mastné pleti.
Normalizuje produkci kožního mazu v pokožce, což je užitečné pro mastnou pleť.
Vyrovnává tón pleti a zlepšuje vzhled ve věku od fotografického věku.
Působí jako modulátor hyperpigmentace a má vlastnosti proti stárnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *