Opravdu potřebujete denní i noční krém? Proč?

Pokud to tedy s péčí o pleť myslíte opravdu vážně, chcete ji udržovat co nejdéle svěží a bez dokonalostí, měli byste se o rozdíly mezi denním a nočním krémem a výhodami i nevýhodami, které vaši pleti nabízí, začít zajímat.

Žádný marketingový trik, jejich rozdíly jsou pro pleť zcela zásadní

Obchodní taktiky jsou sice protkané jednou marketingovou lstí za druhou, kosmetický průmysl nevyjímaje, ale denní krém a noční krém a jejich odlišný význam pro pleť mezi ně zrovna nepatří. Pleť má různé potřeby a některé z nich jsou závislé právě na denní době. Krémy pro noční a denní péči mají proto výrazně odlišné složení, uzpůsobené tomu, aby uspokojilo všechny důležité požadavky pleti v danou část dne a nabídlo ji přesně ty výhody, které v konkrétní dobu co nejlépe upotřebí v rámci svých přirozených procesů. Správná péče ve správný čas je zkrátka naprosto základním pilířem zdravé, zářivé a pevné pleti, a čím dříve začnete funkce denního a nočního krému rozlišovat a oba je na pleť používat, tím více se vám pleť v budoucnu odmění.

Denní krém

Kůže je obecně velmi odolná a přirozeně disponuje mechanismy buněčné samoopravy a regenerace. Aby však skutečně mohla jako celek takto optimálně fungovat a sama se udržovat v co nejlepší kondici, musí nanejvýš plnit svůj účel hlavně její nejsvrchnější vrstva epidermis. Takzvaná kožní bariéra je totiž tím, co kůži chrání před vnějším světem a jeho negativními dopady. Za ideálních podmínek by měla kůži zajišťovat maximální ochranu a minimální poškození, na to ale musí být dostatečně silná a zdravá, resp. v optimálním stavu. Toho však tělo ani kůže nejsou schopny dosáhnout samy bez „cizí“ pomoci, a to zejména proto, že integritu (celistvost) kožní bariéry narušuje opravdu nesčetně vnějších faktorů a na jejich neustále se zvyšující četnost a sílu si kůže prostě nestíhá vyvíjet optimální obranné mechanismy. A právě k tomu slouží denní krém – jeho složení nabízí kůži onu tolik potřebnou pomoc nejen s obnovením již narušených struktur kožní bariéry, ale především s posílením její ochrany před dalším poškozením.

Aby denní krém skutečně fungoval tak, jak má a pleť jím byla dostatečně hydratovaná od rána až do večera, jsou v jeho složení nezbytné zvlhčující látky, složky přirozeně blokující UV záření a současně by měl být doslova napěchovaný antioxidanty a vitamíny, které v obnově kožní bariéry i její přirozené imunity a obranyschopnosti hrají prim. Budeme-li se bavit o opravdu kvalitním, způsobilém denním krému, i jeho samotná konzistence je celodennímu nošení přímo přizpůsobena – není na obličeji cítit, rychle se vstřebává, nezanechává žádné pocity mastnoty, nezanáší póry a umožňuje pleti během celého dne maximálně dýchat. Pleť je po jeho aplikaci hladká a jemná, ničím nezatížená, lehoučká a skvěle připravená na následné nanesení make-upu, který lépe a déle podrží.

Noční krém

Zatímco přes den funguje kůže v obranném módu, v noci se přepíná do režimu obnovy. Nehledě na to, jestli spíme, nebo ne, po 21:00 zvyšuje produkci nových kožních buněk, jimi doplňuje a nahrazuje ty odumřelé, poškozené buňky zase opravuje a „léčí“ a napříč všemi svými vrstvami regeneruje a posiluje svoji biofunkčnost. K těmto procesům však pleť potřebuje dostatek živin – a přesně ty jí poskytuje noční krém, podpořený navíc zesílenou mikrocirkulací během noci. Dostatečná výživa má přitom přesah i do obranných funkcí pleti během dne, čím kvalitnější je totiž noční obnova, tím více je ráno posilněná jak kůže jako celek, tak i samotná kožní bariéra.

Noční krém obsahuje oproti dennímu krému mnohem vyšší koncentraci účinných látek a živin, zejména pak těch, které se přímo podílí na přirozených regeneračních procesech pleti nebo během nich zajišťují její hlubokou hydrataci. Protože se aplikuje výhradně na noc, jeho součástí mohou být bez jakéhokoliv bezpečnostního rizika i fotosenzibilizující (citlivé na slunce) látky, nejčastěji s účinky proti předčasnému stárnutí pleti. Za účelem co nejefektivnější výživy má noční krém výrazně těžší a hutnější konzistenci, která aktivní látky spolu s vlhkostí v pleti uzamyká, aby mohly být vstřebávány postupně v průběhu celé noci.

Co se stane, když budete krémy aplikovat naopak, nebo je nebudete používat vůbec?

Denní a noční krém vytváří svými účinky naprosto dokonale a synergicky fungující koloběh, který pleti poskytuje v jejím přirozeném 24hodinovém cyklu vždy přesně to, co zrovna potřebuje. Díky tomu mohou všechny její procesy fungovat co nejoptimálněji, a protože to je zase zcela klíčové pro udržení dlouhodobě zdravé a mladé pokožky, nepoužíváte-li noční a denní krémy vůbec, nebo v jinou dobu, než jim náleží, jedná se vlastně o takovou sebesabotáž.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *