Druhá stovka transplantací chrupavky

Lékaři ortopedické kliniky Fakultní nemocnice Motol provedli další tři transplantace kloubní chrupavky kolenních kloubů. Po deseti letech těchto zákroků se přehoupli přes číslo dvou set pacientů.

Tým lékařů pod vedením Milana Handla se řadí k ojedinělým pracovištím ve světě. Svědčí o tom i počet operovaných pacientů a obor je považován za perspektivní.

Transplantace kloubních chrupavek vlastními kultivovanými chrupavčitými buňkami řeší nejzávažnější stavy poškození kloubů v dětské ortopedii i u případů nejtěžších poúrazových stavů dospělé populace v aktivním věku.

„Úspěšnost těchto operací je veliká, pomáhají úplně vyléčit nebo výrazně oddálit nutnost náhrady kloubu endoprotézou u mladých a fyzicky aktivních lidí,“ uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

V současné době probíhají operace v režimu mimořádných úhrad zdravotních pojišťoven a jsou omezeny na několik pracovišť v Evropě, které splňují náročné legislativní podmínky.

Perspektiva těchto operací je do budoucna od roku 2013 vázána na úspěšné zvládnutí registračního procesu v EU, na kterém ortopedická klinika motolské nemocnice spolu s tkáňovými bankami v Hradci Králové a NTC Brno pracuje.

4 Responses to Druhá stovka transplantací chrupavky

 1. eva matatková napsal:

  Dobrý den,
  mám artrozu III. stupně jsem před operací UNI TEP kolene.
  Nebylo by lepší provést transplantaci chrupavky. Ráda bych to podstoupila. Je mi 57 let.
  Prosím dejte mi vědět co bych měl absolvovat – už se mi velice špatně chodí a noha ohýbá též mizerně. Děkuji a těším se na odpověď
  Zdraví Eva M.

 2. Jindřiška Říhová napsal:

  Dobrý den,jsem po dvou artroskopických operaccích pravého kolene a jedné levého,na obou kolenách bylo zjištěno: kompartement s defektem zadního rohu medialního menisku,poranění chrupavek steh. kosti a tibie III.st.obě nohy jsou stejně postižené.Je mi 50 let, mám velké bolesti a problémy s pohybem.Doposud se problémy řešily rehabilitací, která moc nepomáhá. Chtěla jsem poprosit o radu, jak postupovat s další léčbou,zda podstoupit operaci transplantace chrupavky na jedné, nebo na obou končetinách a jestli je operace finančně dostupná. Děkuji za odpověd Jindřiška Ř.

 3. Cociancich napsal:

  Je mi 68 let, jsem aktivní a mám kolena v posledním stádiu poškození. Ještě nedávno jsem jezdil na kole a sekal trávu, ted už to nejde. Připadala by pro mě v úvahu transplantace chrupavky a jaké jsou podmínky. Děkuji, Coci….

  • adminis napsal:

   Dobrý den,
   reagujeme na Váš dotaz. Případnou transplantaci doporučujeme konzultovat s Vašim lékařem, který Vás bude informovat jak o průběhu tak podmínkách operace.
   Přeji hezký den
   Gračková Pavlína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *