Počet pacientů s osteoporózou se zvyšuje

Asi čtyřikrát více pacientů s osteoporózou než před deseti prošlo nemocnicí v Českých Budějovicích. Bylo jich asi šest tisíc.

Osteoporóza je onemocnění látkové výměny kostní tkáně, které má za následek ubývání množství kostní hmoty a celkové snížení kvality kostí. Křehká kost se pak stává náchylnější ke zlomeninám, které mohou vzniknout již po minimální zátěži. Nejčastěji jde o zlomeniny obratlů a kyčelních kloubů. Tyto zlomeniny vedou u pětiny postižených k úmrtí a až u poloviny nemocných k závislosti na dopomoci. Zlomeninám však lze předejít vhodnými opatřeními a jedním z nich je právě včasné rozpoznání nemocných ohrožených tímto onemocněním a zahájením správné léčby.

Například v ještě roce 2003 dosáhl počet pacientů osteocentra přibližně 1300, v roce 2006 to už bylo bezmála 3000, loni již zmíněných téměř 6000. Medicínské odhady přitom naznačují, že lidí postižených řídnutím kostí přitom bude dále přibývat. „Podle současných statistických údajů prodělá v životě osteoporotickou zlomeninu třiatřicet procent žen a dvacet procent mužů, podle aktuálních odhadů ovšem dojde v České republice během dalších patnácti let k nárůstu osteoporotických zlomenin asi o třetinu,“ uvedla vedoucí lékařka Osteocentra při Interním oddělení Nemocnice České Budějovice Irena Kučerová.

Mimořádnou pozornost věnují v Českých Budějovicích nemocným s již prodělanou nízkotraumatickou zlomeninou, u nichž je riziko další zlomeniny až pětkrát vyšší, než u ostatních pacientů.

Při léčbě osteoporózy u pacientů s onemocnění zažívacího ústrojí osteocentrum používá léčbu injekční či infuzní. U vybraných stavů s těžkou osteoporózou a zlomeninami páteře lékaři nasazují anabolickou léčbu k obnově kostní hmoty. Řadě nemocných se zlomeninami a pokročilým odvápněním pak prospívá nejnovější biologická léčba.

Základním kamenem diagnostiky českobudějovického osteocentra je celotělový kostní denzitometr, což je přístroj, který umožňuje rychle a bezbolestně, s minimální dávkou rentgenového záření, určit s vysokou rozlišovací schopností a přesností množství kostního minerálu v různých částech kostry pacienta, stupeň odvápnění a stupeň osteoporózy. S jeho pomocí můžou lékaři určit a sledovat optimální způsob léčby.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *