Podceňovaná lymfa

Lymfatický systém má zásadní význam pro opravu tkání a ochranu lidského těla před nemocemi.
Nesprávné odvodnění lymfatického systému vede k poškození imunitního systému, nebo dokonce k nádorům lymfatických uzlin.

Lymfa se dá charakterizovat jako bílá, mléčně zabarvená tekutina, která obsahuje lymfocyty, bílkoviny a tuky.
Tato tekutina se hromadí v mezibuněčných prostorech tkání a krevních cév a je shromažďována lymfatickým systémem, z kterého se pak přesunuje zpět do krve.

Lymfatický systém hraje důležitou roli také v absorpci tuků z potravy ve střevním traktu. Zatímco produkty trávení cukrů a bílkovin mohou procházet do krve přímo, tuky se musí dostat nejprve do lymfatických (označovaných jako chylózní) cév.

Příznaky, že Vaše lymfa neprotéká tělem, jak by měla:

  • jste unaveni

  • otékají Vám kotníky, máte oteklé a nafouklé břicho, což často přisuzujete nadváze, nebo špatně složenému jídlu

  • otékají Vám oční víčka

  • trpíte často rýmou

  • opakují se u Vás angíny a jiné infekční nemoci

  • trápí vás celulitida

  • špatně se Vám dýchá, byť nekouříte a ani nejste astmatik či alergik

Špatný lymfatický koloběh souvisí s únavou, různými otoky, zatížením jaterním. Játry za den proteče asi 1- 2 litry lymfy.
Pokud selže transportní a filtrační schopnost lymfy, pak náš organizmus začne být zatěžován působením látek, které jsou pro tělo škodlivé.

Lymfatický systém je proto závislý na vnějším tlaku prostředí, na pohybu, cvičení, případně masážích, které jsou speciální a slouží k rozproudění lymfy po těle.
Velký vliv má proto na činnost lymfy sezení nebo dlouhé stání, pitný režim i strava a její skladba.

Nejezte: cukrová, sladkosti a veškerý volný cukr, dále smažené a pečené jídlo, mléko v čerstvé podobě, bílou mouku, omezte příjem nasycených tuků ve stravě – máslo, sádlo, tučné uzeniny a tučné sýry, velké porce masa, libových uzeniny a polotučných sýrů také nejsou vhodné, snažte se vše si připravit a vymezit tak ve stravě polotovary plné aditiv.

Místo toho si dopřejte pravidelné porce ovoce a zeleniny, zeleninu neloupejte a spíše vařte v páře, jako přílohu pohanku nebo jáhly, quinou, amarant, stejně jako luštěniny, vhodná je i zelenina s obsahem síry – cibule, česnek, pórek, pro rozproudění lymfy se výborně hodí zázvor a potom bylinné směsi.

Cviky na rozproudění lymfatického systému 

vše pro Vaše zdraví …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *